ECB dohání resty. Nový nástroj může otevřít prostor pro rychlejší zvýšení sazeb

Zdroj: Depositphotos

Neuplynul ani týden od oficiálního zasedání a Evropská centrální banka dnes oznámila mimořádné setkání Rady guvernérů. Centrální bankéři během něj řešili aktuální tržní podmínky s důrazem na potenciální fragmentaci evropských finančních trhů. Výsledek jednání nebyl žádným velkým překvapením. Banka v podstatě oznámila to, co měla oznámit už minulý týden.

Po více než tříhodinovém jednání ECB potvrdila, že v boji s možnou fragmentací evropských dluhopisových trhů využije reinvestice prostředků plynoucí z instrumentů před splatností nakoupených v rámci pandemického programu nákupů aktiv, tzv. PEPP. Vedle toho bylo oficiálně potvrzeno, že centrální banka pracuje na novém nástroji určeném pro potřeby reakce na fragmentaci. ECB přislíbila, že práci na něm urychlí.

Celkově není tento výstup žádným velkým překvapením. Klíčové však je, že ECB vyslala oficiální signál. Vývoj předešlých dní totiž potvrdil, že slovní intervence ze strany jednotlivců evidentně nestačí. Italské výnosy se po oznámení drží v červených číslech, u eura vidíme postupné smazávání dopoledních zisků. K optimističtějšímu vývoji by trh potřeboval více detailů.

Z krátkodobého vývoje evropských výnosů jsme se tedy dočkali částečné úlevy. Bude však záležet i na zahraničním dění. Pokud by po dnešním zasedání Fedu pokračoval výprodej na globálním bondovém trhu, Evropa by se efektu přelití neubránila. Z delšího výhledu bude záležet na vývoji inflace a inflačních očekávání a vyhodnocení potřebného tempa zvyšování sazeb ECB. Tržní očekávání jsou poměrně agresivní. V podstatě odpovídají možnému navýšení úroků o 50 bodů na každém zasedání ve zbytku roku.

Jsme toho názoru, že by si ECB měla s novým nástroje proti fragmentaci pospíšit. V ideálním případě by jej měla představit už v červenci. Předpokládáme, že půjde o cílený nástroj spojený s podmínkami, avšak i s flexibilitou převzatou z pandemického programu nákupů aktiv. Jestliže se ukáže, že ECB s určenými nástroji dokáže efektivně zabránit fragmentaci, mohlo by jí to uvolnit ruce u tempa navyšování sazeb směrem k vyšším hodnotám. Vybalancování obou nástrojů však zřejmě nebude z hlediska tržního vnímání příliš jednoduché.

ECB k mimořádnému zasedání donutil vývoj evropských výnosů z posledních dní. Spread mezi desetiletým italským a německým dluhopisem se za necelý týden posunul z hodnot kolem 220 bodů na více než 240. Podle nás nemuselo nutně jít o efekt přiblížení se k hodnotě 250 bodů rozdílu, o které mnozí analytici hovoří jako o psychologické. Pravděpodobnější byla rychlost onoho posunu.

 

Zdroj: ECB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter