Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar navýšil ztráty nad 1,0720 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

ECB: Sazby i QE beze změn, nákup firemních bondů začne v červnu

AKTUALIZOVÁNO – Evropská centrální banka dnes ponechala hlavní sazby beze změny, stejně tak zachovala i březnovou podobu programu kvantitativního uvolňování. Pomocí tzv. QE banka aktuálně skupuje dluhová aktiva o objemu 80 miliard euro. Od letošního června se do struktury zařadí i bondy s investičním ratingem evropských nebankovních subjektů.

Refinanční sazba tak i nadále zůstává na nule, zápůjční na 0,25 % a depozitní stále setrvává v záporu o velikosti -0,4 %. Během konference Draghi oznámil, že sazby na těchto nízkých, případně i nižších, úrovních setrvají delší dobu. To se týká především programu QE, jehož doba trvání byla ponechána minimálně do března 2017, přičemž platí, že v případě potřeby může dojít na prodloužení. Dá se tak čekat, že i po jeho zastavení by politiky nízkých sazeb zůstala bez změn.

Ekonomická situace starého kontinentu se podle slov šéfa ECB od březnového zasedání zlepšila, a to i přesto, že přetrvává stav globální nejistoty. Klíčové je především to, aby se prostředí nízké inflace nezakořenilo v ekonomice jako nový normál a nepřeneslo se například do vývoje mezd. Co se týče výhledu, Draghi uvedl, že očekává propad inflace do záporu, ovšem později během letošního roku by se měla opět vrátit do plusových čísel. Rostoucí trend by se pak měl udržet i v letech 2017 a 2018. Pokud je ve hře návrat k vyšším sazbám, je třeba vidět výsledky právě v oblasti tempa růstu cen a ekonomické aktivity.

Ekonomický růst Evropy je tak sice stále mírný, ovšem hlavní je jeho stálost. Ta je podporována rovněž i měnovou politikou ECB. Pozadu však nesmí zaostávat ani strukturální politiky jednotlivých států, především co se týče fiskálu. V této oblasti je však nutné držet se v rámci nastavených fiskálních pravidel. „Pokračujeme tedy v ekonomickém oživení, přičemž, i přes zpomalení na straně exportu, je největším motorem spotřebitelská poptávka, které rovněž prospívají i nízké ceny ropy,“ uvedl Draghi.

V oblasti poskytování úvěrů poslední čísla ukazují nárůst jak ve firemních sektoru, tak i u domácností. Banky prostředky získané programem QE používají převážně k poskytování půjček. Spekulace o tom, že negativní sazby bankovní domy poškozují, se nepotvrdily, jelikož se jejich příjmy naopak ještě zvýšily. Není však jisté, zda by se tento trend udržel i v případě dalšího sražení sazeb do záporu.

Již ohlášené skupování korporátních bondů v rámci programu QE pak začne v červnu, přičemž omezeno bude ratingem. Zahrnuty do něj ovšem budou například i pojišťovny, rovněž i společnosti, které nejsou bankovním subjektem, ale zároveň jsou mateřským subjektem některé z evropských bank.

Nákup korporátních dluhopisů bude probíhat prostřednictvím šesti centrálních bank eurosystému (Belgie, Německo, Itálie, Francie, Finsko a Španělsko) a bude podléhat koordinaci ECB. Transakce budou probíhat jak na primárním, tak i sekundárním trhu, přičemž v prvním případě nesmí být obchodováno s dluhovými aktivy státních společností. Všechny bondy budou muset být denominovány v eurech a jejich minimální rating musí být BBB-. Doba splatnosti bude omezena na minimum šest měsíců a maximum třicet let. Emitentem dluhu pak musí být pouze evropský nebankovní subjekt. Maximální objem nákupu jedné emise byl nastaven na 70 % v základním scénáři.

Řeč pak přišla i na otázku tzv. „vrtulníkových“ peněz. Podle Draghiho se toto téma dosud neprobíralo. Na druhou stranu bankéř později zopakoval, že ECB je v rámci nastavených cílů stále ochotna použít veškeré dostupné prostředky.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že kritika rekordně nízkých úrokových sazeb ECB je v Německu legitimní. Zároveň ale hájila nezávislost banky v určování měnové politiky. „ECB je ve svých opatřeních nezávislá,“ řekla kancléřka. Debata o úrokových sazbách v Německu je legitimní, „nemělo by se to ale zaměňovat se zasahováním do nezávislé politiky ECB, kterou podporuji“, sdělila po setkání s nizozemským premiérem.

V návaznosti na slova šéf ECB euro výrazně posílilo. Na páru s dolarem jsme se dostali až na 1,138 EURUSD. V případě dolarkoruny jsme se drželi horní hranice intervenčního pásma, tedy na 27,025 EURCZK.

Akciové indexy pak zaznamenaly propad. Německý Dax odepisuje více jak 0,5 % a souhrnný Euro Stoxx 600 bezmála jedno procento.

Newsletter