Ekonomové: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence do 2017

Bankovní rada České národní banky může ve čtvrtek podle analytiků prodloužit režim devizových intervencí až do roku 2017. V nové prognóze zřejmě totiž ČNB bude počítat s pomalejším růstem inflace. Prozatím ČNB hovoří o tom, že režim devizových intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku. Změna úrokových sazeb očekávána není.

„Česká národní banka ponechá i tentokrát úrokové sazby na svých stávajících úrovních. Bude konstatovat, že inflace se stále drží poměrně hluboko pod úrovní inflačního cíle ve výši dvou procent. Míra inflace v každém z měsíců letošního třetího čtvrtletí „podstřelila“ hodnotu prognózovanou Českou národní bankou počátkem srpna. Klíčovým důvodem byl opětovný pokles cen ropy na světových trzích,“ říká hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Příznivě se podle něj z hlediska centrálních bankéřů vyvíjí takzvaná jádrová inflace, která ceny pohonných hmot nebere v potaz. Ta letos v září vykázala hodnotu 1,2 procenta v meziročním vyjádření. Rychlejším tempem rostla jádrová inflace naposledy v roce 2008. „Letošní rok je přitom prvním právě od roku 2008, kdy se úroveň jádrové inflace zatím v každém z jeho měsíců pohybovala na úrovni jednoho procenta meziročního růstu nebo vyšší. To znamená, že navzdory zmíněnému „podstřelování“ prognózovaných hodnot inflace v posledních měsících nebudou centrální bankéři nijak zvlášť puzeni k uplatnění dodatečných nástrojů, které by uvolňovaly měnové podmínky,“ shrnuje Kovanda. Podle něj bude bankovní rada ČNB deklarovat rostoucí pravděpodobnost opuštění stávajícího intervenčního režimu až nejdříve v roce 2017.

„Centrální bankéři podle nás budou zdůrazňovat, že třetí čtvrtletí 2016 je nejbližší možné období, kdy by mohl být intervenční režim ukončen a že vzhledem k současným podmínkám konec intervenčního režimu přijde pravděpodobně později,“ odhadl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška tak ČNB vlastně přistoupí k mírnému uvolnění měnových podmínek. „ČNB patrně prohlásí, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než koncem roku 2016. Rozhodnutí přijde v návaznosti na novou prognózu, podle níž se posune hlouběji do roku 2017 předpokládané dosažení inflačního cíle v meziroční výši dvou procent,“ uvedl Sobíšek.

 

ROZHOVOR: Blíží se dvouleté výročí zásahu #ČNB na koruně k euru. Co si o intervencích myslí hlavní ekonom Roklen Lukáš…

Posted by Roklen24 on 29. říjen 2015

Analytik Akcenty Miroslav Novák je dokonce názoru, že ČNB intervenční režim ukončí až po personální obměně bankovní rady v prvním čtvrtletí 2017.

Opačný názor má hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle něj k prodloužení režimu devizových intervencí na čtvrtečním zasedání nedojde. Přínosem prodloužení intervenčního režimu by podle něj byla jistota pro firmy, s jakým kurzem mohou počítat po celý příští rok. „Nicméně trh stejně nebude ČNB tento závazek pro druhou polovinu roku 2016 věřit, jelikož si bude vědom nejistoty pramenící z personálních změn v bankovní radě. Pozitiva případného prodloužení závazku již v listopadu by tak nebyla příliš významná, a ČNB by se tak pouze dopředu zavazovala k politice, která se může za půl roku ukázat jako problematická a může také být v silném rozporu s názory nových členů bankovní rady,“ upozornil Seidler.

Jednání bankovní rady se ve čtvrtek 5. listopadu zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání nebude přítomen člen bankovní rady Pavel Řežábek.

Newsletter