Elektromobily již nejsou “in”?! Hrozí Tesle další propad?

Zdroj: Depositphotos

Aktuální situace na trhu elektromobilů není ideální. Zejména čínské automobilky začínají výrazně konkurovat těm západním a bez dovozních cel asi evropskou a americkou konkurenci brzy rozdrtí. Na trhu nyní panuje cenová válka, kterou rozpoutaly právě čínské společnosti. Ta tak sráží marže prakticky u všech společností na trhu. Jaká je budoucnost tohoto trhu? A jaký bude vývoj akcií Tesla?

Na konkurenční boj doplácí zejména Tesla, která neustále zlevňuje své vozy a výrazně trpí její marže. Ta tak zaostala za očekáváním trhu v několika posledních kvartálech, což investoři nemilosrdně potrestali. Tesle sice nedávno odpadl jeden potenciálně obrovský konkurent, to však překvapivě nemusí být pozitivem. Více než desetileté snažení o výrobu vlastního elektromobilu totiž ukončila společnost Apple. Část týmu pak přesouvá na rozvoj umělé inteligence. Dle reakce trhu se pro Apple jedná o pozitivní krok, umělá inteligence a jeho produkty mají větší synergický efekt. O jasné pozitivum pro výrobce automobilů se však jednat nemusí, Apple patrně již ve výrobě vlastních EVs nevidí potenciál. Na trhu skutečně výrazně roste konkurence a padají marže. I Apple, který má pevnou základnu fanoušků, z nichž mnoho by si jeho vůz koupilo i přes vyšší cenu, z trhu raději vycouval.

Zdroj: MT4

Vývoj akcií Tesla na H4 časovém rámci, MT4

Nákup akcií Tesla může nyní připomínat chytání padajícího nože, na místě je tak velká opatrnost. Akcie Tesla v minulém roce vzrostly o více než 100 %, od začátku roku se jim ale příliš nedaří, když poklesly o téměř 30 %. U Tesly je třeba sledovat zejména počet dodaných a vyrobených vozů hned po konci kvartálu a pak hospodářské výsledky. U těch je dlouhodobě nejsledovanější marže, která dlouhodobě kvůli zlevňování a vysoké konkurenci trpí. Letos asi marže nebude o moc lepší, a akcie Tesla tak mohou být velmi volatilní. Ani počet dodaných vozů za Q1 by nemusel být nijak slavný. Za únor čínská továrna dodala jen 60 tisíc vozů, což je nejméně od prosince 2022. Za slabšími čísly stojí nejen oslavy nového roku, ale i slabší poptávka v Číně. Pozastavena byla navíc i produkce v továrně u Berlína kvůli požáru. Hospodářské výsledky za Q1 tak nemusí být příliš pozitivní. Za celý rok 2024 by pak měl být zisk o přibližně 2 % nižší než loni. Tesla tak nyní nenabízí růst, spíše naopak.

Očekáváte vysokou volatilitu akcií Tesla? Obchodujte akcie u Purple Trading.

Pro nákup akcií Tesla tak mohou být ještě vhodnější okamžiky než nyní. V dlouhém období ale může být vývoj akcií Tesla poměrně optimistický. Pád úrokových sazeb by mohl rozvířit poptávku po nových vozech. Tesla je navíc stále průkopníkem a lídrem odvětví. Navíc má několik es v rukávu. Robot Optimus vypadá velmi slibně a tento trh může být v budoucnu obrovský. Tesla navíc pracuje na rozvoji umělé inteligence a její vozy z toho mohou v budoucnu těžit. Radno není ani podceňovat fanoušky Elona Muska, kteří berou akcie Tesla podobně jako třeba kryptonadšenci bitcoin. Elon Musk však v poslední době působí poněkud rozpačitě, po převzetí sociální sítě Twitter se stále více profiluje jako extrémní pravice. Elektromobily pak kupují spíše liberálně smýšlející lidé a některé jeho názory tak mohou uškodit i Tesle. Pokud investoři hledají expozici do automobilového průmyslu, tak aktuálně mohou být lepší volbou společnosti jako Stellantis nebo BYD.

Zdroj: Purple Trading, MT4, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter