Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Evropské střídání nálad. Jak ovlivnilo dolar?

Uplynulých pět dní by se dalo nazvat týdnem střídání nálad, které se podepsalo na dolaru i euru. Epicentrem všeho byla Evropa, svou trochou ale přispěl i samotný Fed.

Dolar vůči euru zahajoval týden kolem 1,062 EURUSD, odkud se pod vahou evropské nervozity pramenící především z prvních odhadů ohledně možného výsledku francouzských prezidentských voleb (primárně úřadoval strach z převahy euroskeptické kandidátky Marine Le Penové) posunul ve prospěch americké měny, a to až pod 1,052 EURUSD. Tím ale vše nekončí…

Odraz od této úrovně přišel ve středu, kdy dolaru došel dech, k čemuž přispělo i zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Tzv. Fed Minutes ukázaly, že hlavním motorem zrychleného navyšování sazeb může být politika nové administrativy. S tím, jak chce prezident Trump uplatňovat přístup deregulace, snižování daní a vyšších vládních výdajů, je potřeba se na tyto kroky připravit. Hlavním bodem diskuze tak byla podle dokumentu otevřená debata o dopadech této politiky a jejich následné trvání.

Fed velí: Připravte se! Vyšší sazby možná již brzy

„Mnozí členové měnového výboru vyjádřili názor, že by možná bylo vhodné opět zvýšit úrokové sazby, a to poměrně brzy,“ přepisuje server CNBC slova zápisu. Podmínkou tohoto kroku jsou samozřejmě dobrá ekonomická data z oblasti trhu práce a inflace, která budou v souladu s aktuální predikcí, či dokonce lepší. Stejně tak by do hry vstoupila i hrozba toho, že Fed v rámci politiky přestřelí své nastavené cíle. Ostatně, hned několik bankéřů potvrdilo, že pravděpodobnost tohoto přestřelení je vysoká.

Suma sumárum, trh si i přes možný náznak naděje na úrokové navýšení již během března tato slova vyložil opačně. Do toho navíc relativně silně ochably dřívější obavy z převahy Le Penové v rámci boje o voliče, což se pak nutně projevilo na oslabení dolaru až téměř k 1,062 EURUSD. Aktuálně už pár opět část ztrát umazal a obchoduje se na 1,057 EURUSD.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb během příštího měsíce podle agentury Bloomberg dosahuje 38 %. Květnový termín je spojen s 62,7 % a ten červnový pak s 74 %.

Dolarkouna vývoj eurdolaru kopírovala, tudíž jsme byli svědky nárůstu až k 25,70 USDCZK a poté i poklesu k aktuálním 25,54 USDCZK.

V případě eurokoruny jsme neregistrovali žádnou větší akci. Spotový kurz páru se po celý týden držel kolem 27,02 EURCZK.

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Z hlediska domácích dat byly zveřejněny konjunkturální průzkumy ohledně podnikové a spotřebitelské důvěry. Oba dva ukazatele v únoru skončily horší než původní čísla.

Zakabonění Češi. Ekonomice věří méně podnikatelé i spotřebitelé

Které fundamenty nás čekají příští týden?

Česká republika

V úterý ČSÚ publikuje index cen výrobců za leden. Rovněž v pondělí se od ČNB dočkáme bankovní statistiky, statistiky měnového vývoje ČR a seznam úrokových sazeb měnových finančních institucí v ČR. Ve čtvrtek očekáváme míru nezaměstnanosti podle ČSÚ. V rámci ČNB jedná bankovní rada. V pátek zveřejňuje statistický úřad tvorbu a užití HDP, včetně zpřesnění růst za čtvrté čtvrtletí. Odpoledne okomentuje ČNB zpřesněné výsledky HDP za loňský rok.

Eurozóna

V pondělí očekáváme ekonomickou důvěru v eurozóně. V úterý pak vyjdou data o HDP Francie za čtvrtý kvartál loňského roku a předběžná inflace Francie za únor. Ve středu očekáváme především data za Německo, konkrétně pak index nákupních manažerů ve výrobním sektoru, míra nezaměstnanosti a předběžná hodnota inflace. Ve čtvrtek budou publikovaná míra nezaměstnanosti v eurozóně za leden a předběžná inflace eurozóny za únor. V pátek očekáváme index nákupních manažerů v eurozóně.

Spojené státy americké

V pondělí vychází statistika zboží dlouhodobé spotřeby za leden. V úterý předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí. Odpoledne pak vychází spotřebitelská důvěra. Ve středu očekáváme data o soukromé spotřebě a především index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Ve čtvrtek publikuje ministerstvo práce počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek očekáváme index nákupních manažerů pro nezpracovatelský průmysl.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter