Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Evropské střídání nálad. Jak ovlivnilo dolar?

Uplynulých pět dní by se dalo nazvat týdnem střídání nálad, které se podepsalo na dolaru i euru. Epicentrem všeho byla Evropa, svou trochou ale přispěl i samotný Fed.

Dolar vůči euru zahajoval týden kolem 1,062 EURUSD, odkud se pod vahou evropské nervozity pramenící především z prvních odhadů ohledně možného výsledku francouzských prezidentských voleb (primárně úřadoval strach z převahy euroskeptické kandidátky Marine Le Penové) posunul ve prospěch americké měny, a to až pod 1,052 EURUSD. Tím ale vše nekončí…

Odraz od této úrovně přišel ve středu, kdy dolaru došel dech, k čemuž přispělo i zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Tzv. Fed Minutes ukázaly, že hlavním motorem zrychleného navyšování sazeb může být politika nové administrativy. S tím, jak chce prezident Trump uplatňovat přístup deregulace, snižování daní a vyšších vládních výdajů, je potřeba se na tyto kroky připravit. Hlavním bodem diskuze tak byla podle dokumentu otevřená debata o dopadech této politiky a jejich následné trvání.

Fed velí: Připravte se! Vyšší sazby možná již brzy

„Mnozí členové měnového výboru vyjádřili názor, že by možná bylo vhodné opět zvýšit úrokové sazby, a to poměrně brzy,“ přepisuje server CNBC slova zápisu. Podmínkou tohoto kroku jsou samozřejmě dobrá ekonomická data z oblasti trhu práce a inflace, která budou v souladu s aktuální predikcí, či dokonce lepší. Stejně tak by do hry vstoupila i hrozba toho, že Fed v rámci politiky přestřelí své nastavené cíle. Ostatně, hned několik bankéřů potvrdilo, že pravděpodobnost tohoto přestřelení je vysoká.

Suma sumárum, trh si i přes možný náznak naděje na úrokové navýšení již během března tato slova vyložil opačně. Do toho navíc relativně silně ochably dřívější obavy z převahy Le Penové v rámci boje o voliče, což se pak nutně projevilo na oslabení dolaru až téměř k 1,062 EURUSD. Aktuálně už pár opět část ztrát umazal a obchoduje se na 1,057 EURUSD.

Pravděpodobnost zvýšení sazeb během příštího měsíce podle agentury Bloomberg dosahuje 38 %. Květnový termín je spojen s 62,7 % a ten červnový pak s 74 %.

Dolarkouna vývoj eurdolaru kopírovala, tudíž jsme byli svědky nárůstu až k 25,70 USDCZK a poté i poklesu k aktuálním 25,54 USDCZK.

V případě eurokoruny jsme neregistrovali žádnou větší akci. Spotový kurz páru se po celý týden držel kolem 27,02 EURCZK.

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Z hlediska domácích dat byly zveřejněny konjunkturální průzkumy ohledně podnikové a spotřebitelské důvěry. Oba dva ukazatele v únoru skončily horší než původní čísla.

Zakabonění Češi. Ekonomice věří méně podnikatelé i spotřebitelé

Které fundamenty nás čekají příští týden?

Česká republika

V úterý ČSÚ publikuje index cen výrobců za leden. Rovněž v pondělí se od ČNB dočkáme bankovní statistiky, statistiky měnového vývoje ČR a seznam úrokových sazeb měnových finančních institucí v ČR. Ve čtvrtek očekáváme míru nezaměstnanosti podle ČSÚ. V rámci ČNB jedná bankovní rada. V pátek zveřejňuje statistický úřad tvorbu a užití HDP, včetně zpřesnění růst za čtvrté čtvrtletí. Odpoledne okomentuje ČNB zpřesněné výsledky HDP za loňský rok.

Eurozóna

V pondělí očekáváme ekonomickou důvěru v eurozóně. V úterý pak vyjdou data o HDP Francie za čtvrtý kvartál loňského roku a předběžná inflace Francie za únor. Ve středu očekáváme především data za Německo, konkrétně pak index nákupních manažerů ve výrobním sektoru, míra nezaměstnanosti a předběžná hodnota inflace. Ve čtvrtek budou publikovaná míra nezaměstnanosti v eurozóně za leden a předběžná inflace eurozóny za únor. V pátek očekáváme index nákupních manažerů v eurozóně.

Spojené státy americké

V pondělí vychází statistika zboží dlouhodobé spotřeby za leden. V úterý předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí. Odpoledne pak vychází spotřebitelská důvěra. Ve středu očekáváme data o soukromé spotřebě a především index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Ve čtvrtek publikuje ministerstvo práce počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V pátek očekáváme index nákupních manažerů pro nezpracovatelský průmysl.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter