Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Fed může zvýšit sazby i v září. Má to jednu zásadní podmínku

Zdroj: Depositphotos

Červencové zasedání Fedu je podle nás dané. Měnový výbor zvýší sazby o 25 bodů a udrží si jestřábí rétoriku. Další výhled, zejména pak směrem k zářijovému zasedání, už není tak jistý. Díky včerejšímu proslovu jednoho z představitelů však máme relativně dobrou nápovědu, podle čeho se řídit. 

Člen Rady guvernérů Fedu Christopher Waller potvrdil zvýšení sazeb o 25 bodů na červencovém zasedání. Červnový „skip“ nesouvisel s čekáním na efekty předchozího zvyšování úroků, byl o posouzení úvěrových podmínek v bankovním sektoru. Americká měnová politika neběží na automat. Zasedání v září se bude řídit příchozími daty. Pokud se ukáže, že proinlfační tlaky zesílí, což zatím nic nenaznačuje, Fed by měl úroky dál navýšit. V takovém případě by platilo, že je lepší zvýšit dříve než později. Pokud naopak další dvě čísla o inflaci potvrdí dezinflační proces jako ta z června, sazby mohou zůstat stabilní, uvedl centrální bankéř.

Waller zůstává přesvědčen, že se změny měnové politiky dostávají do ekonomiky rychleji. Již dříve zmínil, že dle jeho názoru se propis vyšších sazeb mohl urychlit na 9-12 měsíců oproti „tradičnímu“ odhadu 12-18 měsíců. Co si pamatujeme, nikdo jiný z Fedu měnověpolitické zpoždění takto detailně nekomentoval.

Bankovní systém je silný a odolný. Případná nervozita mezi bankami by podle Wallera neměla americkou ekonomiku potopit. Dynamika zaměstnanosti a růstu umožňuje Fedu dál zvyšovat sazby. Trh práce se sice mírně uvolnil, i tak zůstává celkově napjatý. Data o inflaci jsou příznivá, je však otázkou, zda vydrží. Historicky totiž inflace vykazovala „falešné“ signály o poklesu. Proto zůstává Fed u sazeb závislý na datech. Právě ta určí, zda bude v červenci dosaženo vrcholu sazeb v cyklu či nikoliv.

Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter