Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Fed plní, co slíbil

Zdroj: Depositphotos

Fed pravidelně potvrzuje, že bude pokračovat v kvantitativním uvolňování. Vývoj jeho aktiv ukazuje, jak tento proces probíhá.

Následující graf je pouze připomínka růstu nastartovaného v polovině loňského března.

Zdroj: Fed, Total Assests (Less Eliminations from Consolidation)
Zdroj: Fed, Total Assests (Less Eliminations from Consolidation)

Graf názorně ukazuje minimum loni v létě, kdy byl zakončen krátkodobý pokles a zahájen další růst. Růst je plynulý, bez výrazných skoků a stávající hodnota je téměř 10 procent nad červnovým vrcholem. Protože Fed garantuje pravidelné měsíční nákupy státních obligací a Mortgage-Backed Securities (80+40 miliard dolarů), je zajímavé podívat se na jejich vývoj samostatně.

Růst objemu držených vládních dluhopisů stoupá od léta loňského roku jako podle pravítka.

Zdroj: Fed, Securities Held Outright: U.S. Treasury Securities: All
Zdroj: Fed, Securities Held Outright: U.S. Treasury Securities: All

Z toho vyplývá, že pohyby v objemu celkových aktiv musí být výsledkem výraznějších pohybů v objemu držených Mortgage-Backed Securities. Potvrzuje to názorně následující graf.

Zdroj: Fed, Securities Held Outright: Mortgage-Backed Securities
Zdroj: Fed, Securities Held Outright: Mortgage-Backed Securities

I zde Fed dodržuje, co slíbil. Jedná se o periodicky opakující se vývoj, lokální vrcholy jsou ve všech případech 4 týdny od sebe, dna taktéž. Následující vrchol je vždy vyšší než ten přechozí a stejně se chovají i lokální dna, která jsou ve všech případech vyšší než ta předcházející.

Pokud bude stejný vývoj pokračovat i nadále, lze říci, že se Fed chová přesně podle plánu a svých předchozích prohlášení. Problém by byl, kdyby křivky výrazně změnily svůj tvar. To by signalizovalo něco mimořádného a velikost změny by ukazovala efekt změny ve vývoji politiky americké centrální banky.

Newsletter