Fed: Sazby mohou růst i při současné inflaci, ale ještě ne…

(Rozšířeno 20:37) Fed může zamířit s úrokovými sazbami vzhůru i na současných úrovních inflace v americké ekonomice, členové měnového výboru (FOMC) ale potřebují nejméně přesvědčení, že inflace zamíří – v budoucnu – k 2% inflačnímu cíli, je zakotveno v zápise z prosincového jednání FOMC Fedu. Zároveň z něj ale také vyplývá, že o růstu sazeb nebude rozhodnuto ještě „nejméně několik“ jednání v řadě – „for at least the next couple of meetings”. Termín šéfka Fedu Janet Yellenová vysvětlila jako „nejméně dva“.  Americký dolar se při náznaku posílení bezprostředně po zveřejnění zápisu z jednání FOMC Fedu vrací k úrovni 1,183-1,184 EURUSD. Americké akciové indexy hájí zhruba 1,1% zisk, který držely před zveřejněním zápisu.

Se zesilováním oživení americké ekonomiky a nezaměstnaností u šestiletého dna FOMC v prosinci opustit sousloví „considerable time“ ohledně období mezi ukončením QE a růstem sazeb a místo toho začal používat termín „patient“, tedy že bude trpělivý s rozhodnutím zvýšit sazby poprvé od roku 2006. Většinovým očekáváním Wall Street je zvyšování sazeb Fedem do poloviny roku 2015.

Jiný, přesto stejný Fed. „Trpělivost“ především…

Záznam ukazuje, že část členů FOMC se obává dlouhodobě nízké inflace či dokonce jejího trvalého vývoje daleko pod 2% úrovní a ztráty důvěryhodnosti Fedu, který má vytčen 2% inflační cíl. V prohlášení Fed očekává pozvolné posouvání inflace zpět k cíli díky zlepšení trhu práce i opadávání efektu nízkých cen ropy. Oba faktory ale zároveň označil jako střednědobě pozitivní pro americkou ekonomiku. Na dlouhém horizontu se ale Fed od cen ropy obává zejména dopadu na útlum inflačním očekávání.

Na FOMC také zaznělo, že důvěra spotřebitelů i firem a tvorba pracovních míst ukazují na silnější oživení americké ekonomiky, než se kterým je kalkulováno.  Část členů FOMC se pak ohledně inflace naopak domnívá, že rychlejší pokles míry nezaměstnanosti může povzbudit inflaci mezd a následně spotřebitelských cen.

Newsletter