Finanční ředitelé z brexitu strach nemají

Britský odchod z osmadvacítky podle nového průzkumu CNBC neudělá na obchodních vazbách země se zbytkem světa velkou škodu. Finanční ředitelé některých největších firem na světě jsou tak, co se výsledku brexitu a jeho dopadu na stávající nebo budoucí obchodní podmínky týká, optimističtí.

Více než 70 procent finančních ředitelů napříč celou řadou průmyslových odvětví řeklo, že v obchodování nenastane „žádná změna“, pokud by se Velká Británie s EU rozešla. Nicméně, 14,6 procenta respondentů uvedlo, že by obchodování s ní bylo „o něco méně pravděpodobné“ a 2,1 procenta uvedlo, že by bylo „podstatně méně pravděpodobné“. Naopak, 2,1 procenta uvedlo, že by s Británií obchodovali „o něco častěji“, pokud EU opustila. 

O tom, zda má Velké Británie opustit Evropskou unii a získat národní suverenitu, nebo zda by měla zůstat v reformované Evropské unii, se momentálně vedou divoké debaty. Pro i proti argumentují různé osobnosti. Světoznámý fyzik Stephen Hawking varoval, že brexit bude „katastrofou pro britskou vědu.“ Minulý měsíc se vyjádřili také šéfové více než třetiny 100 největších britských společností, když apelovali na to, aby Británie v EU zůstala. Pro brexit však lobbují také těžké váhy, jako například oblíbený Boris Johnson, který je v současné době starostou Londýna.

Průzkum CNBC Global CFO Council byl proveden v období mezi 25. únorem a 8. březnem. Zahrnuje finanční ředitele ze všech tří globálních regionů (USA, EMEA a APAC).

 

Jazýček na vahách pro či proti Brexitu zkusí ovlivnit relativně těžká váha. Do Londýna pojede za setrvání Velké Británie jako součásti Evropské unie americký prezident Barack Obama

Posted by Roklen24 on Sunday, 13 March 2016

Co londýnská City?

Britský odchod z Evropské unie nemusí být okamžitým šokem pro londýnské postavení globálního finančního centra. Město koneckonců právě dostalo důvěru od největších evropských provozovatelů burz. Deutsche Börse AG a London Stock Exchange Group poznamenaly, že sloučení dává smysl i v případě, že Británie bude hlasovat pro „brexit.“

Generální ředitel společnosti HSBC Stuart Gulliver řekl, že pokud se Británie rozhodne pro odchod, ovlivní to jen „velmi malé procento“ zaměstnanců bank Spojeného království a nebude banky nutit, aby přesouvaly svá sídla z Londýna.

Londýnská pozice finančního kapitálu byla po celá desetiletí podpořena Velkým třeskem z roku 1986. Britská premiérka Margaret Thatcherová tehdy deregulovala finanční trhy a přilákala do města kapitál a talent. Ačkoli síla Londýna nebude snížena náhle, hodně může záviset na délce a výsledku jednání s EU, co se výstupních podmínek a přístupu na kontinentální trhy týká. U trhů, které jsou méně ovlivněné pravidly a regulacemi z Bruselu, jako jsou například devizové trhy, by Londýn pravděpodobně mohl udržet svou sílu i nadále. „Londýn je absolutně dominantním centrem“ obchodování s měnami, řekl Gulliver. „To se nezmění.“

 

Evropské unii ani Evropskému parlamentu Češi moc nevěří, ukázal průzkum. NATO a OSN jsou na tom lépe.

Posted by Roklen24 on Monday, 14 March 2016

Newsletter