FinTech Daily: Latinská Amerika zažívá rozmach bitcoinu

Kolik firem se cítí ohroženo FinTech inovacemi? Kdo žene investice do FinTech na rekord? Proč bitcoin prožívá rozmach v Latinské Americe? I o tom je dnešní porce aktualit ze světa FinTech – FinTech Daily.

Zpráva PwC: Fintech hrozbou pro banky. Co Blockchain?

Nová zpráva PwC uvádí, že až 83 procent finančních společností věří, že jsou specifické aspekty jejich podnikání díky různým FinTech startupům v ohrožení. V bankovním sektoru je toto číslo daleko vyšší – až 95 procent. Zpráva PwC je založena na průzkumu mezi 544 generálními řediteli, vedoucími pracovníky v inovacích, vedoucími informatiky a top managementem ve finančních společnostech ze 46 zemí světa.

Zatímco tradiční finanční společnosti věří, že FinTech startupy mohou převzít až 23 procent jejich dosavadního businessu, FinTech společnosti tuto možnost vnímají jako daleko vyšší. Věří, že by mohly převzít až 33 procent. Podle zprávy PwC cítí největší tlak ze strany FinTechu bankovní a platební společnosti. Tyto společnosti se zároveň mezi respondenty jeví jako nejvíce informované, co se týká potenciálu technologie blockchain. Samotné PwC ve zprávě vyjadřuje býčí postoj k této technologii. Vnímá jej jako největší příležitost a zároveň hrozbu FinTechu. Přibližně 56 procent respondentů průzkumu PwC uznává důležitost blockchainu, 57 procent říká, že si není jistá, a že pravděpodobně nebude na tuto novou technologii reagovat. Zpráva PwC tvrdí, že tato zdánlivě konfliktní dynamika může být způsobena obecným nedostatkem pochopení této technologie ze strany respondentů.

Banky a opojné financování fintechu

Podle společné zprávy KPMG a CB Insights pomohly banky a korporace investicím do finančních a technologických startupů na rekordní maxima. Korporátní investoři se podíleli na jednom ze čtyř FinTechových obchodů v USA. V roce 2015 byla hodnota FinTech obchodů a množství investic na rekordních maximech, jak investoři „vsadili“ na nadějné začínající podniky. FinTech portfolio Citigroup je mezi bankami největší – čítá 13 startupů od roku 2011 do 2015, následuje Goldman Sachs s 10 startupy a JPMorgan s pěti.

Latinská Amerika se obrací k bitcoinu

Letošní ekonomické vyhlídky pro Latinskou Ameriku jsou poměrně ponuré. Politická nestabilita v největších ekonomikách regionu, propad cen ropy a dalších komodit, deprese mezi podniky a spotřebiteli a v případě Venezuely ekonomický kolaps. Problémy čínského akciového trhu taktéž vážně poškodily tamní ekonomiky. Čína je totiž obchodní partner číslo jedna pro několik zemí regionu. Mnoho obyvatel tak hledá oporu a řešení v bitcoinu a krizové prostředí pravděpodobně tento proces ještě urychlí.

V loňském roce lámala adaptace digitálního měny v Latinské Americe rekordy. BitPay vykázal v polovině roku 2015 510procentní nárůst obchodních transakcích. Od začátku roku 2015 vzrostly bitcoinové obchodní transakce Latinské Ameriky o neuvěřitelných 1747 procent. Co je důvodem? Inflace a problémy s platbami nutí spotřebitele a podniky hledat alternativy. Argentina, Venezuela a Brazílie skončila v roce 2015 ve vážných ekonomických problémech, včetně obrovské míry inflace (275 procent ve Venezuele, asi 30 procent pro Argentinu a 10,4 procenta pro Brazílii). S prohlubující se krizí Latinské Ameriky některé vlády zpřísňují kontrolu kapitálu. Brazilská vláda také oznámila novou daň nad platby zaslané ze země, která zvyšuje náklady o 25 procent. Bitcoin se tak jeví jako řešení pro mnohé z problémů způsobených inflací a následnou kontrolu kapitálu. Ačkoli se obrat k bitcoinu nejprve zdál spíše jako zajištění proti podhodnocovaných lokálním měnám, začal také nacházet další praktické aplikace v platebních způsobech.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter