FinTech Daily: „Znásilní“ bitcoin centrální banky?

Velké bitcoinové „znásilnění“. Americké banky rozjíždí hromadnou akci v oblasti peer-to-peer financování. Po čem touží britské startupy?

Jak „znásilnit“ bitcoin?

Bitcoin je neznámější digitální měnou fungující na bázi technologie blockchain. Hlavním specifikem alternativního platidla je jeho decentralizace. To znamená, že kryptoměna nepodléhá žádnému dohledu ani regulaci a její uživatelé/investoři s ní manipulují nejen zcela anonymně, ale především naprosto svobodně.

Takto představenou podstatu digitální měny lze ale snadno „znásilnit“. Jak? Stačí ji dát do rukou centrální banky, což se přesně stalo v případě Bank of England.

Britská měnová autorita oznámila, že ve spolupráci s University College of London pracuje na vytvoření vlastního blockchian systému, v jehož rámci bude operovat s vlastní digitální měnou RSCoin. Oproti světu „klasických“ kryptoměn tak naprosto vymizí veškerá decentralizace. Bank of  England nový trh plánuje korigovat prostřednictvím speciálního šifrovacího klíče, který jí umožní například určovat množství RSCoinů v oběhu, stejně tak i dohled nad všemi transakcemi.

RSCoin systému se budou moci účastnit jak banky, tak i ostatní subjekty jako například společnosti zprostředkovávající bitcoinové transakce. Právě ty budou v případě nové digitální měny fungovat jako třetí strana spojující jednotlivé obchody.

Přesné datum, kdy bude celý projekt spuštěn, zatím není známo.

Americké banky rozjíždí velkou P2P akci

Poté, co svět obletěla zpráva o světových bankách, které hromadně testují obchodní systém, jehož základem je (opět) blockchain, se rýsuje další velká kooperace. Ta se tentokrát týká sedmi největších amerických bank, jmenovat je možné Bank of America, Wells Fargo či U.S. Bancorp, které se rozhodly vytvořit společnou platformu peer-to-peer financování.

Nově vzniklý projekt byl pojmenován clearXchange a měl by uživatelům umožňovat rychlý přesun financí z jednoho účtu na druhý. Banky tak společnými silami chtějí vytvořit konkurenta již zaběhlých platebních systémů, jako je Venno či Facebook Payments. Účastnit se ho však budou moci pouze ti, jejichž bankovní subjekt bude součástí celého projektu.

Po čem touží britské startupy?

Velká Británie patří mezi evropskou Mekku startupů. Po čem ale startupisté vlastně touží? Na to se zaměřila společnosti Silicon Valley Bank, která v rámci svého reportu zjišťovala dlouhodobé cíle mladých britských firem, především z oblasti financí a zdravotnictví.

Ukázalo se, že 59 % respondentů považuje za cíl svou akvizici, zatímco 17 % má v plánu dosáhnout primární emise vlastních akcií na burze. Stejně tak vyšlo najevo, že aktuální svět financování považuje 80 % z dotázaných za velice náročný. 40 % pak očekává, že další peněžní zdroje získá prostřednictvím venture capital financování.

Co se týče vlastního fungování, 60 % startupů považuje hledání talentů za ten nejlepší klíč k úspěchu. Není se proto čemu divit, když 95 % z nich tento proces považuje za extrémně obtížný a nákladný.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter