Firmy připraveny na reset. Světlým bodem roku bude Japonsko

Zdroj: Depositphotos

Poslední dva roky se nesly ve znamení obav z toho, jak vážně může být první trvalejší zpomalení ekonomiky od roku 2008. Podle každoročního průzkumu analytiků společnosti Fidelity International se však podmínky pro firmy, které se chystají na expanzi, ustálily. V roce 2024 se stane světlým bodem světové ekonomiky Japonsko.

Analytici společnosti Fidelity absolvují každý rok více než 20 000 setkání ve firmách. Jinými slovy, v každý pracovní den každých deset minut hovoří jeden z analytiků Fidelity s někým z vedení společností. Společnost Fidelity každoročně provádí celosvětový průzkum mezi svými analytiky a zjišťuje informace o společnostech a odvětvích, které pokrývají. Suma odpovědí pak dává jasný obraz o tom, jak se bude dařit různým regionům a odvětvím nejen v nadcházejícím roce.

Poprvé od pandemie si více analytiků společnosti Fidelity myslí, že nákladová inflace firem v příštím roce spíše poklesne, než vzroste. „Podle našich severoamerických analytiků už o inflaci nikdo nemluví. Posledním rigidním aspektem byly mzdy pracovníků, ale zdá se, že i ty se rychle normalizují,“ uvedla Gita Balová, globální vedoucí oddělení výzkumu nástrojů s fixními výnosy společnosti Fidelity International.

Graf 1: Poprvé od pandemie si víc analytiků společnosti Fidelity myslí, že nákladová inflace společnosti v příštím roce spíš poklesne, než aby vzrostla

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Graf ukazuje odpovědi na otázku: „Jak se podle vás změní inflační tlaky v rámci nákladové základny vašich společností v příštích 12 měsících, pokud se vůbec změní?“. Analytici, kteří odpověděli „beze změny“, nejsou v grafu zobrazeni. Zdroj: Fidelity International, leden 2024.

Analytici ve většině odvětví očekávají, že v letošním roce dojde ke zlepšení, přičemž podíl těch, kteří říkají, že jejich odvětví je v expanzi, se zvýšil ze současných 52 % na 61 %. Nyní jich tedy více očekává, že k tomu tak bude i za 12 měsíců.

Graf 2: Fáze cyklu ve vašem odvětví za 12 měsíců?

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Graf zobrazuje odpovědi na otázku: „V jaké fázi cyklu se bude vaše odvětví nacházet za 12 měsíců?“ Graf ukazuje procento analytiků. Zdroj: Fidelity International, leden 2024. Průzkum byl proveden v prosinci 2023.

Existuje však několik odvětví, kde odpovědi naznačují, že podmínky se mohou v průběhu roku ztížit. Analytici, kteří pokrývají severoamerické a evropské ropné a plynárenské společnosti, uvádějí pro energetický sektor nižší ceny komodit, které mohou situaci v odvětví komplikovat. Odvrácenou stranu snižování úrokových sazeb pocítí také finanční sektor.

Graf 3: Fáze cyklu – v ohrožení

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Graf popisuje odpovědi na otázky: „V jaké fázi cyklu se vaše odvětví nachází v současné době?“ a „V jaké fázi cyklu se bude vaše odvětví nacházet za 12 měsíců?“. Graf ukazuje procento analytiků. Zdroj: Fidelity International, leden 2024

Gita Bal dodává: „Rok, kdy se budou konat volby v mnoha zemích po celém světě, zvyšuje současné geopolitické obavy. Přesto jsou setkání s manažerskými týmy překvapivě pozitivní, pokud jde o výhled na rok 2024, a to navzdory bezprostředním rizikům na obzoru. Přesto podle našich analytiků energetika a finanční sektory zaznamenaly nižší skóre. Nižší ceny komodit a vyhlídka poklesu úrokových sazeb očividně ovlivňují celkový sentiment.“

Optimismus pramení z reflace japonské ekonomiky

Japonsko se má v roce 2024 stát světlým hospodářským místem. Očekávání růstu tržeb a zisků v roce 2024 jsou pro Japonsko vyšší než pro jakýkoli jiný region. Analytici, kteří se Japonskem zabývají, jsou také velmi optimističtí ohledně rozšiřování ziskových marží.

Japonsko vede, i pokud jde o očekávání ohledně kapitálových výdajů, návratnost kapitálu, zvyšování dividend, schopnosti přenést náklady na spotřebitele a to, zda se japonské firmy příští rok touto dobou dostanou do expanzní fáze hospodářského cyklu.

Graf 4: 88 % analytiků zabývajících se Japonskem očekává, že jejich odvětví budou za 12 měsíců v expanzi

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Graf ukazuje procento odpovědí analytiků na otázku: „V jaké fázi cyklu bude váš sektor za 12 měsíců?“. Zdroj: Fidelity International, leden 2024.

Optimismus kontrastuje s vyšší mírou opatrnosti v našem předchozím ročním průzkumu provedeném ke konci roku 2022. Například téměř třetina japonských analytiků tehdy uvedla, že ředitelé společností, které pokrývají, neočekávají v roce 2023 růst zisků, což bylo nejpesimističtější ze všech regionů s výjimkou regionu EMEA/Latinská Amerika. V aktuálním průzkumu všichni japonští analytici uvedli, že generální ředitelé růst zisků očekávají.

Gity Balové k tomu podotýká: „Z velké části k tomuto optimismu existuje přímý důvod. Japonská ekonomika se konečně vymanila z více než dvacetileté recese a stagnace a objevují se povzbudivé známky rozsáhlého růstu cen. Zatímco inflace byla v posledních několika letech ve většině zemí světa značným problémem, v Japonsku je to nyní dobrý problém.“

Šedá labuťátka?

V roce 2024 se koná velké množství voleb v různých zemích světa, přičemž k volbám může jít víc lidí než v kterémkoli jiném roce v historii. To vytváří riziko narušení volebního procesu. Jedním z nejpozoruhodnějších zjištění průzkumu však je, že většina analytiků (65 %) zjistila, že jejich společnosti o volbách vůbec nemluví.

Z těch, které volby komentují, nepanuje shoda, jak tato rizika hodnotit. Mnohé se odvíjí od konkrétních scénářů v jednotlivých odvětvích. Pouze 28 procent všech dotázaných analytiků společnosti Fidelity uvedlo, že současná geopolitická situace zasahuje do investičních plánů, což je nejmenší procento analytiků od roku 2017, kdy jsme tuto otázku začali pokládat.

Graf 5: Jak geopolitika ovlivní strategické investiční plány společností, které pokrýváte?

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

Graf ukazuje odpovědi na otázku: „Do jaké míry ovlivňuje geopolitická situace strategické investiční plány (kapitálové výdaje a fúze a akvizice) společností, které pokrýváte?“ Graf ukazuje procento analytiků, kteří uvedli, že dopad bude pozitivní nebo negativní. Analytici, kteří odpověděli „žádný dopad“, nejsou v grafu zobrazeni. Zdroj: Fidelity International 2024.

„Konec éry nulových sazeb vždy přinášel napětí. Již nyní se nacházíme v období, kdy si firmy utahují opasky, poptávka se dostává pod větší tlak a klesá cenová síla. Letošní průzkum však nabízí jasné známky toho, že ať už zpomalení dopadne jakkoli, pro většinu firem se stav resetuje a v další fázi se společnosti spíše pozvednou, než aby spadly dolů,“ uzavírá Gita Balová.

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter