Future Mining: Nejsme žádní přeprodejci těžebního výkonu

S podnikáním v oboru těžby kryptoměn se v roce 2017 doslova utrhly dveře. Lze těžit s profesionály a vydělávat na tom? Jak se vyvarovat rizikům, která jsou s miningem spojena? V rozhovoru pro server Roklen24 o tom mluví jeden ze zakladatelů brněnské společnosti Future Mining Ondřej Bartoš.

S nabídkou služeb na těžbu kryptoměn se loni doslova roztrhl pytel. V čem si myslíte, že je vaše služba unikátní?

Naše společnost se zabývá dodávkou, konfigurací a správou superpočítačů, které slouží svým výpočetním výkonem pro těžbu, neboli autorizací digitálních elektronických plateb (kryptoměn).

Z hlediska kryptoměn v našem případě hovoříme o nejkonzervativnějším, aktuálně možném způsobu zhodnocení vložených finančních prostředků, a to z prostého důvodu. My s kryptoměnami nespekulujeme. Klientům nabízíme možnost vložení svých peněz do těžebních strojů nebo do naší společnosti, přičemž samozřejmostí u nás je otevřený přístup a jednání narovinu. Na HW nemáme žádnou marži, dělíme se o zisky s klienty jako s obchodními partnery.

Prodáváte těžební výkon na již postavených těžebních strojích nebo pro každého zákazníka stavíte nové stroje a ty následně servisujete?

Lidem, kteří u nás chtějí zhodnotit své peníze, nabízíme dva produkty. Depozit a Podíl. V případě Depozitního produktu se jedná o vložení finančních prostředků do naší společnosti, za které bude pořízeno vše potřebné k rozšíření našich superpočítačů a dle smluvně stanovených podmínek následně vypláceny investorům úroky v měsíčních intervalech s vrácením jistiny na konci smluvního období.

Naproti tomu u Podílového produktu jsou naši klienti přímo vlastníky těžebních strojů. Klient neposílá žádné peníze nám, ale nakupuje rovnou od našich dodavatelů za lepší podmínky. My na základě smluvní dohody zajistíme vše od dodání komponentů, dopravy až po nastavení, instalaci a údržbu. Následný zisk z takového stroje je poté dle předem ujednaných podmínek rozdělen mezi klienta a nás. Pokud klient vydělává méně, my také. Pokud vydělává více, my také. Jedná se tedy o rovnocenný obchodní vztah. Na upřímnosti a jednání na rovinu si zakládáme nejvíce.

Kdo nese riziko za předčasně zničený hardware a nečekaný nárůst kumulované obtížnosti?

U Depozitního produktu riziko zcela přebírá naše společnost a u Podílového jej neseme společně. S našimi klienty, které raději nazýváme partnery, se dělíme o zisk i riziko. Je tedy v našem prvořadém zájmu, aby se za peníze partnerů pořídil aktuálně nejlepší dostupný hardware, zapojil se co nejdříve, byl velmi dobře bezpečnostně zajištěn (kromě nepřetržitého dohledu disponujeme například také systémem rozpoznávání obličejů či detektory pohybu), těžil nejvíce profitabilní mince (čímž se vyvarujeme kumulované obtížnosti), platila se co nejnižší cena energie a udržovala se optimální teplota pro výkon a odběr elektrické energie. Nejdelší možná životnost hardwaru je tedy i v našem zájmu, protože jen tak na tom budeme maximálně profitovat. A to je právě to, co nás primárně liší od konkurence.

Soustředíte se pouze na těžbu kryptoměn, které lze těžit na grafických kartách, nebo nabízíte také těžbu na ASIC obvodech?

Naší specializací je těžba na nejvýkonnějších grafických kartách, a to především proto, že se neztotožňujeme s faktem být závislí na jedné jediné společnosti, která Vámi zmíněné ASIC obvody vyrábí a má na ně prakticky monopol. S takovým postavením na trhu je potom jasné, že jakmile společnost začne prodávat novou verzi produktu, tak je to v případě, že již má předchystanou novější a výkonnější. A toto je podle nás rizikové.

Umožnujete naopak také na přání zákazníka hostovat jeho vlastní těžební hardware ve vašich serverovnách?

Jako jeden z důvodů, proč tuto službu nenabízíme bych uvedl fakt, že příkon elektrické energie za exkluzivní cenu, kterou máme, chceme primárně poskytovat svým vlastním klientům. Dále prostory, kterými disponujeme, včetně personálního a technického zabezpečení, máme určeny výhradně pro naše klienty z toho důvodu, že jen tak jim můžeme zaručit, že jim budeme věnovat maximální pozornost ve všech oblastech.

Cílíte pouze na českou klientelu nebo i na zahraniční trhy?

Na začátku našeho podnikání nebylo cílem zaměřovat se čistě na český trh nebo na některé konkrétní zahraniční trhy. Nicméně zpočátku byli naši klienti především z České republiky. V poměrně krátkém časovém horizontu se nám ale podařilo získat i zahraniční klientelu a v současnosti u nás zhodnocují své finanční prostředky lidé napříč různými státy. Aktuálně se chystáme expandovat na trhy mimo Evropskou unii.

Ondřej Bartoš je jedním ze dvou zakladatelů Future Mining s. r. o., který má v rámci této firmy na starosti právní a technickou stránku věci. V oblasti kryptoměn se pohybuje více než tři roky a jako přednášející v rámci vzdělávání široké veřejnosti v tomto oboru má za sebou několik školení a přednášek. Má zkušenosti z oblasti realit, investic a financí. Dva roky roky pracoval v neveřejném a více než rok v investičním sektoru. Aktuálně se zabývá investováním do startupů a nových firem.

Newsletter