Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Goldmani znovu býky. Akcie za rok +12 %

Analytici investiční banky Goldman Sachs si svůj „neutrální“ postoj k akciovému trhu udrželi měsíc a půl. V dnes zveřejněné analýze znovu odhalují svou „býčí“ kůži zvýšením doporučení pro krátký a střední horizont na „overweight“.

Děje se tak poté, co 25. července varovali před rizikem dočasného výprodeje na akciích a poukazovali na pokles trhu dluhopisů. Přes trvající „silné přesvědčení“, že akcie jsou v ročním horizontu nejlépe situovanou třídou aktiv, poměr výnosu a rizika v krátkodobém měřítku podle nich tenkrát ukazoval nižší atraktivitu. Široký evropský index po tomto varování spadl zhruba o 5 procent a americký S&P 500 sestoupil o 3,5 procenta. Z těchto minim se ovšem benchmarky aktuálně oklepávají a obchodují se znovu u historických maxim.

Akciím věří i šéf financí Applu

„Zvyšujeme doporučení na akcie pro příští tři měsíce na overweight… očekáváme, že růst zisků, dividend i vysoké rizikové prémie společně podpoří výnos na trhu,“ uvádí tým analytiků včetně například člena představenstva GS Petera Oppenheimera, který je zároveň viceprezidentem a finančním ředitelem Applu (ke konci září oznámil odchod do penze).

Hlavní důvod tohoto „bullish“ sentimentu nijak nepřekvapí. Evropská centrální banka a její překvapivé snížení sazeb umocnění oznámením nákupů aktivy krytých cenných papírů a zajištěných dluhopisů. To je v současnosti hlavní informace, kterou na trhy ve čtvrtek vyslal prezident ECB Mario Draghi. „Po holubičím (tj. pro ekonomiku podpůrném) rozhodnutí ECB, hodnotíme nyní rizika potenciálně plynoucí z dluhopisového na akciový trh jako méně akutní,“ uvádí GS.

Vzpruha pro akcie i dluhopisy!

Masivně rozvolněná měnová politika klíčových centrálních bank (jinými slovy kvantitativní uvolňování) uvedla trhy do poněkud paradoxní situace. Zatímco zásahy měnových autorit na trhu dodaly podporu dluhopisům, tedy stlačily jejich výnosy níž, přemíra volné likvidity uvolnila prostor také pro růstu akciového trhu, kde prolamování historických rekordů přestalo být vzácností. Zažitý standard, kdy se akcie a dluhopisy v růstu více méně střídaly, tak bere za své.

S ohledem na další snížení sazeb v eurozóně a chystané spuštění programu nákupů, jehož objem někteří ekonomové odhadují až na jeden bilion eur, růst výnosů státních dluhopisů přinejmenším zpomalí, očekává Goldman Sachs. Možný dopad horších signálů z ekonomiky na akciový trh přitom v tuto chvíli ignoruje. Sečteno a podtrženo, „čistý efekt“ měnové politiky ECB by měl být v blízkém období pro akcie příznivý.

12 procent za 12 měsíců

A konkrétní čísla? Globální výnos akciového trhu vyjma Japonska by měl v následujících třech měsících dosáhnout 3,3 procenta a pro 12měsíční období se počítá s výnosem 12 %. To je výrazný posun v optimismu oproti červencovému odhadu 1,8 % a 10,5 %. Co se týče indexu S&P 500, který nedávno prorazil psychologickou hranici 2000 bodů, v souladu s cílem hlavního akciového stratéga GS Davida Kostina by se měl do konce roku vyšplhat na 2.050 bodů. Další úlevu „Goldmani“ predikují také německým dluhopisům, jejichž 10letý výnos by měl do konce roku klesnout z 1,6 na 1,3 procenta.

Zákrok ECB logicky zvýšil důvěru v další růst akcií i ze strany dalších finančních domů. Alespoň krátkodobě – Société Générale, byť s vyhlídkou určité volatility v několika příštích měsících, a JPMorgan Asset Management.

Newsletter