Grilování guvernéra Fedu Powella

Zdroj: _NZ79221 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Dnes nás čeká grilování guvernéra Fedu Powella. Co by mohlo zaznít na tiskové konferenci a co bude zajímat trh?

Mohlo by zaznít:

  • Zopakování, že poslední data nepřináší přesvědčení o posunu inflace udržitelně na cíl. Centrální banka bude muset zachovat současné nastavení měnové politiky.
  • Zachování aktuálního měnověpolitického nastavení může trvat tak dlouho, jak bude potřeba.

Trh se bude zajímat o to:

  • Zda si Powell myslí, že letos dojde na snížení sazeb.
  • Jak se změnil pohled Fedu na výhled sazeb ve srovnání s březnovou prognózou.
  • Zda si Powell myslí, že by mohlo dojít na zvýšení sazeb.

V tiskovém vyjádření budeme sledovat slovní hodnocení vývoje inflace a rizika duálního mandátu. Ve výsledku bychom se nemuseli dočkat příliš velkých změn, což by váhu přeneslo právě na vystoupení guvernéra Powella.

Trh – na základě vývoje futures sazby SOFR – očekává snížení sazeb v letošním roce o cca 27 bodů. Březnová prognóza ukázala 75 bodů. Srovnání těchto výhledů bude jedním z klíčových bodů, Můžeme přitom očekávat, že se Powell bude chtít vyhnout konkrétním číslům i konkrétnímu načasování. Odkáže se na více dat, která budou reflektována v červnové prognóze.

Sazby dnes zůstanou beze změny. Očekávat můžeme oznámení o plánu snižování tempa kvantitativního utahování v případě státních dluhopisů. U hypotékou krytých cenných papírů by ke změně nemělo dojít.

Podmínky financování se dočkaly určitého utažení, viz graf. Pokud bude Fed chtít, aby tento kanál dál působil protiinflačně, měl by doručit jestřábí výstup. Ze srovnání tržního výhledu a prognózy Fedu však vidíme, že je laťka nastavena hodně vysoko.

Zdroj: Bloomberg

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter