Hackli Uber či Starbucks, teď si brousí zuby na burzu!

Technologičtí giganti jako Google, Apple, Microsoft, ale i firmy z jiných sektorů, jako např. aerolinky United Airlines, platí ročně miliony amatérským i profesionálním hackerům, aby vyhledali a opravili chyby v jejich software. Je to pořád levnější, než hasit požár, kdyby se přehlédnutá chybka stala vstupní branou zákeřného hackera.

V USA na této skutečnosti postavil svůj byznys slibně se rozvíjející startup HackerOne, který založil platformu, kde si firmy mohou takovéto hackery najmout.

HackerOne je největší platformou svého druhu, která sdružuje stotisícovou komunitu hackerů, jejichž služeb využívají firmy jako Nintendo, Uber, Starbucks či GM, řekl serveru businessinsider.com CEO společnosti Marten Mickose. Do několika let podle něj počet jejích členů vzroste na milion. Legálním hackingem si mohou přijít na slušné peníze, odměny se prý pohybují od 100 do 30 000 dolarů.

Startup zatím ještě negeneruje zisk, ale Mickos je přesvědčen, že stojí na silném finančním základě. Nyní firma získala dalších 40 mil. USD od soukromých investorů prostřednictvím venture capital funding. Kapitál prý nyní nenavyšuje proto, že by nutně potřebovala peníze, ale protože se chce trochu zastavit a zaměřit na dlouhou cestu směrem k možnému vstupu na burzu.

V budoucnu chce firma rozšířit svou činnost i do Evropy. Firma přitom nechce být jen jakýmsi sdružením šikovných hackerů, ale chce se také zaměřit na vzdělávání a vedení talentů, zejména z řad teenagerů, a vychovávat z nováčků experty na kybernetickou bezpečnost.

Doménou českých startupů je software

V českém prostředí rozvoj nadějných startupů podporuje první investiční crowdfundingová platforma Fundlift.cz. Oproti podobným portálům nehledá dárce, ale investory, kteří tak mají šanci vložené peníze zhodnotit. Projekt provozuje finanční skupina Roklen, která již takto podpořila namátkou například řetězec s rychlým občerstvením Burrito Loco, úspěšnou českou firmu zabývající se vývojem a výrobou produktů na bázi nanotechnologie aplikované ve zdravotnictví ING Medical a řadu dalších.

To je žrádlo! Na Fundlift míří Brunio

Na Fundlift míří kvalitní řemeslníci ze SuperSoused.cz

„Fundlift dává investorům způsob, jak podpořit začínající projekty a zároveň zhodnotit své peníze investováním do firem, do kterých dosud mohli investovat pouze velcí profesionální investoři,“ komentovala ředitelka projektu Andrea Lauren ze skupiny Roklen. Minimální výše investice je 500 korun, lidé za to získají buď podíl ve firmě, nebo dluhopisy.

„Typický model firmy, pro kterou je tento typ kapitálu určený, představuje růstová firma s inovativním produktem nebo službou. Ideálně má již platící zákazníky a potřebuje peníze na další expanzi,“ dodala.

Fundlift nabízí nadějným projektům a firmám inovativní způsob financování a současně cenný marketingový kanál. Firmy mají možnost peníze na stránkách poptávat dva až tři měsíce. Pokud se požadovaná částka do té doby nevybere celá, peníze se vrátí investorům.

Roklen plánuje kolem projektu vybudovat unikátní investorskou komunitu. Ta by měla být kromě profesionálních investorů a bohatých soukromníků složená také z lidí bez zkušeností s investováním a zákazníků prezentovaných firem. Poptávat peníze skrze platformu současně může firma z jakéhokoli oboru.

Objem finančních prostředků získaných prostřednictvím crowdfundingu celosvětově roste. Zatímco v roce 2014 se jednalo o zhruba 16 miliard dolarů, loni to byl více než dvojnásobek. V Česku aktuálně fungují platformy jako Hithit či Startovač pomáhající s financováním především začínajícím firmám a startupům. Oproti Fundliftu je možné skrze ně peníze pouze darovat, nikoli přímo investovat.

Newsletter