Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Hypotéky přestaly po téměř roce a půl zlevňovat. Obrat?

Průměrná sazba hypoték se v červnu nesnížila, poprvé po předchozích šestnácti měsících nepřetržitých poklesů. Zůstala na stejně úrovni jako v květnu, 2,05 procenta. Stále tak platí, že naposledy průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex –  vzrostla v lednu 2014. Z dlouhodobého pohledu se v této době nachází průměrná výše sazeb hypoték na svém dně. To ovšem neznamená, že v příštích měsících nemůže ještě mírně klesnout, byť pravděpodobnější už je její pozvolný růst.

Po relativně dlouhé době se totiž objevují početnější známky signalizující obrat ve směřování úrokových sazeb. Růst dluhopisových výnosů vyspělých ekonomik, v čele s Německem, který započal v dubnu, se sice v červnu zastavil, avšak trhy zjevně považují riziko deflační spirály za odeznělé. Bude-li takový stav trvat, zeslábnou podněty centrálních bank uvolňovat měnové podmínky. Takový vývoj – a i jeho pouhé očekávání – eventuálně nastartuje i korektivní růst sazeb hypoték.

V tuto chvíli ale zatím zprostředkovaně na výši sazeb v české ekonomice působí i program Evropské centrální banky, zahájený v březnu, v jehož rámci jsou odkupovány státní dluhopisy členských zemí eurozóny. Program zajišťuje další uvolnění měnových podmínek a představuje tlak na pokles dlouhodobých úrokových sazeb v české ekonomice, včetně sazeb hypotečních úvěrů.

Nízké sazby hypoték podněcují poptávku po nemovitostech a do jisté míry i samotnou bytovou výstavbu, a lze je tak v současnosti považovat za jeden ze stimulujících faktorů jen pozvolna oživujícího českého stavebnictví, které – byť se jeho stav citelně zlepšuje – se svým výkonem nachází stále hluboko pod předkrizovou úrovní roku 2008.

Newsletter