Průměrná sazba hypoték – ukazatel Fincentrum Hypoindex – v srpnu podruhé za sebou vzrostla. A to z červencové hodnoty 2,08 na 2,11 procenta. Potvrdilo se tak zvrácení klesajícího trendu, který trval od února 2014. Jakkoliv výraznější růst sazeb hypoték však v nadcházejících měsících čekat nelze.
V globální ekonomice se nyní opět kumulují faktory, které se mohou deflačně projevit i v České republice. To ostatně signalizují i aktuální slova člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala, který nevyloučil možné další uvolnění měnových podmínek. Právě uvolněné měnové podmínky, tedy úrokové sazby nastavené na technickou nulu společně s intervenčně oslabeným kurzem koruny vůči euru, přitom zásadně přispívají ke stlačení úrokových sazeb u hypoték na historicky nízké úrovně.
Mezi zmíněné deflační faktory patří zejména opětovně klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevnění pohonných hmot v ČR. Dalším takovým faktorem je ekonomický útlum Číny.
V nejbližších měsících nelze čekat oslabení zmíněných deflačních tendencí. Inflace v české ekonomice se bude pohybovat stále poměrně hluboko pod dvouprocentním cílem České národní banky, a ostatně i pod hodnotami, které předpokládá ve své aktuální prognóze. Nelze tudíž ani očekávat jakýkoli silnější tlak na růst úrokových sazeb u hypoték. Ty by měly zůstat víceméně na stávajících úrovních řadu měsíců.