Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

IEA: USA zůstanou lídrem růstu těžby ropy

Hlavním zdrojem růstu světové produkce ropy zůstanou do konce tohoto desetiletí Spojené státy, a to navzdory propadu cen této strategicky důležité suroviny. Ve svém střednědobém výhledu trhu s ropou to dnes předpověděla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Její prognóza je v rozporu s předpoklady, že pokles cen povede k dramatickému zpomalení růstu těžby z břidlicových ložisek v USA. Z těch vyšla i včera zveřejněná prognóza kartelu OPEC, který snížil předpověď globálního růstu produkce ropy pro rok 2015, především v důsledku očekávání snížení produkce v USA.

OPEC čeká slabší růst těžby ropy mimo kartel

IEA upozornila, že kombinace nízkých cen, západních sankcí a výkyvů devizových kurzů bude tlačit dolů produkci ropy v Rusku. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na světových dodávkách se podle IEA sice mírně zvýší, nevyšplhá se však zpět na úrovně z období před rozmachem těžby z břidlicových hornin v USA.     

Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech stojí technologie zvaná hydraulické štěpení, jinak také frakování. Ta se používá k těžbě z břidlicových hornin, je však nákladnější než některé jiné těžební postupy. Růst těžby z břidličných formací v USA přitom citelně přispěl k výraznému zlevnění ropy na světových trzích.     

Cena americké lehké ropy WTI v lednu sestoupila pod 45 dolarů za barel, ačkoli ještě loni v létě dosahovala téměř 110 dolarů. V posledních týdnech nicméně zamířila vzhůru a nyní se nachází nad 50 dolary za barel. Podle IEA však bude toto oživení relativně omezené a ceny se stabilizují hluboko pod maximy z minulých let.     

IEA předpokládá, že růst poptávky po ropě v příštím roce zrychlí na 1,13 milionu barelů denně z letošních 910.000 barelů denně. Domnívá se ale, že pokles cen ropy bude mít ve zbytku desetiletí na růst poptávky jen omezený dopad, nelze od něj prý očekávat ani výraznější podporu pro hospodářský růst. „Navzdory prudkému poklesu cen ropy byly vyhlídky pro globální hospodářský růst v uplynulých šesti měsících opakovaně zhoršeny,“ cituje ze zprávy agentura Reuters. 

Newsletter