Index síly koruny: Euro by mělo stát 18,49 a dolar 11,56 koruny

Koruna v posledních měsících snižuje svou podhodnocenost vůči společné evropské měně. Vůči dolaru naopak své podhodnocení mírně prohloubila. Vyplývá to z Roklen indexu síly koruny, který sestavuje skupina Roklen.

Výsledky Roklen indexu síly koruny vycházejí z teorie parity kupní síly, podle níž by stejné zboží mělo mít v různých zemích stejnou cenu, poukázaly v květnu na podhodnocenost koruny vůči euru o 31,56 %. Jedná se tak pro korunu o mírně pozitivní posun o 0,18 procentního bodu oproti předchozímu měsíci. O podobnou hodnotu, konkrétně o 0,16 procentního bodu, se naopak podhodnocenost koruny zvýšila vůči dolaru. Na páru s dolarem tak koruna vykazuje podhodnocenost vůči americké měně o 51,63 %. 

Podhodnocenost koruny podle Roklen indexu síly koruny

Měna

Březen 2016

Duben 2016

Květen 2016

Euro

-31,91 %

-31,74 %

-31,56 %

Dolar

-52,47 %

-51,47 %

-51,63 %

Koruna tak zůstává nadále silně podhodnocená vůči oběma hlavním světovým měnám. Dokud bude česká ekonomika výrazným způsobem zaostávat za hospodářskou úrovní západních zemí, nebude tomu ani jinak. Postupné zpevňování české koruny vůči euru však svědčí o tom, že se tuzemská ekonomika ubírá správným směrem. Když k tomu Česká národní banka časem přispěje zrušením svého kurzového závazku, pak budeme svědky výraznějšího posunu nejen vůči evropskému, ale i vůči americkému platidlu.

Česká národní banka však na svém posledním zasedání konstatovala, že je připravena oslabit korunu ještě výrazněji, pokud budou přetrvávat protiinflační očekávání. Obzvláště v poslední době se dle jednoho z členů bankovní rady tato možnost zvýšila. Česká národní banka tak pokračuje ve své slovní rétorice zaměřené na slabší korunu. Ke konkrétním opatřením by ale přistoupila opravdu jen v případě nouze.

Dle parity kupní síly a Roklen indexu síly koruny by rovnovážný kurz koruny vůči euru měl být na úrovni 18,49 EURCZK. Vůči americkému dolaru pak na 11,56 USDCZK. Tyto kurzy jsou pochopitelně s ohledem na dnešní situaci nereálné. Pokud by ale životní úroveň občanů České republiky dosahovala stejné úrovně jako občanů eurozóny a Spojených států amerických a současně by nebyla česká koruna uměle podhodnocena, pak by se jednalo o kurz reálný. 

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu

EUR/CZK

18,49

USD/CZK

11,56

 

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven společností Roklen360 a.s. za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána ze statistického webu www.numbeo.com. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! –CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter