Inflace a největší meziměsíční pokles od listopadu 2015

Tempo růstu tuzemských cen v září meziročně zpomalilo z 2,5 % na 2,3 %. V meziměsíčním srovnání jsme byli svědky vůbec největšího poklesu od listopadu 2015, a to z 0,1 % na -0,3 %. A koruna na něj reaguje oslabením. Dnešní čísla však trend měnové politiky České národní banky nezastaví – sazby porostou zřejmě již v listopadu.

„Za zpomalením inflace ve srovnání s minulým měsícem stály zejména ceny v dopravě z titulu zavedení celostátní slevy na jízdné pro seniory a studenty (dopad desetina procentního bodu), a zároveň citelný pokles cen dovolených po konci prázdninové sezóny (dopad 2 desetiny procenta),“ okomentoval čísla hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Naopak ve směru zrychlení inflace působily ceny potravin, které zrychlily o 0,7 % m/m, meziročně pak o 1,3 %. Ceny pohonných hmot také mírně meziměsíčně vzrostly, a jsou tak nejvyšší za poslední 4 roky. Z meziročního pohledu jsou vyšší o 11,7 %,“ doplnil.

Podle Seidlera by se inflace měla i po zohlednění dopadu slev v dopravě po zbytek roku nadále udržovat nad 2 %. Za celý letošní rok tak její průměrná úroveň bude činit 2,2 %. „Zářijové zpomalení bylo dáno do jisté míry administrativními vlivy spojenými se slevami v dopravě. Také meziměsíční pokles cen dovolených v září byl silnější než v minulosti,“ vysvětlil ekonom. „Z pohledu měnové politiky ČNB je sice důležitější inflace bez vlivu kolísavých cen potravin a energií. I tyto ceny však postupně zrychlují – ceny služeb v září meziročně rostly o 2,9 % (ve srovnání se srpnem zpomalily právě díky cenám dovoleným),“ dodal.

Reakcí koruny na data o inflaci bylo oslabení nad hranici 25,80 za euro. Pravdou však je, že dosavadní proinflační tlaky by neměly nikterak přibrzdit nastavený trend měnové politiky ČNB. Runsok a spol. by tak měli přikročit k letos již pátému úrokovému hiku, a to zřejmě již v listopadu.

„Vzhledem k současným inflačním tlakům taženým trhem práce a nadále relativně slabou korunou je velmi pravděpodobné, že ČNB své sazby ještě jednou letos zvýší, nejpravděpodobněji již na svém listopadovém jednání, kdy bude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu. Dnešní slabší inflace by na tomto vývoji neměla nic změnit,“ je přesvědčen Seidler.

Podobně se na výhled zbytku roku dívá i analytik České spořitelny Jiří Polanský. „Z pohledu ČNB se pravděpodobně nic zásadního po dnešku nezmění. Ve zbytku letošního roku čekáme ještě jedno zvýšení úrokových sazeb, které bude reagovat na proinflační rizika vyplývající ze silného růstu mezd a slabé koruny,“ uvedl analytik.

Pro příští rok pak bude výrazně záležet na kurzu. „Pokud koruna obnoví svůj posilující trend, čekáme jen jedno zvýšení sazeb, protože silnější koruna bude v české ekonomice přes pokles (či zpomalení růstu) dovozních cen působit protiinflačně,“ odhaduje Polanský. „Pokud ale zůstane koruna slabá, například i nadále kvůli horšímu sentimentu ve světě a rizikům spojeným s obchodními válkami či Itálií, bude ČNB zvyšovat sazby častěji,“ uzavřel.

Newsletter