Inflace pod odhadem trhu i centrální banky. Pro ČNB to není podstatné

Tempo růstu domácích cen v říjnu meziročně zpomalilo. Výsledné číslo bylo nejen pod odhadem trhu, ale i pod prognózou České národní banky. Pro měnovou politiku by však tento fakt neměl být nikterak podstatný.

„Inflace v říjnu skončila o 2 desetiny procentního bodu nad cílem ČNB. Z vydaných dat vyplývá, že téměř polovina nárůstu cenové hladiny jde na vrub pohonným hmotám,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Inflace by v horním tolerančním pásmu ČNB měla zůstat i v následujících měsících. Proinflačně působí především mzdová dynamika, která pravděpodobně přetrvá i do příštího roku, a bude tak nadále vytvářet tlak na růst cenové hladiny. Na začátku příštího roku se k proinflačním mzdám přidá i zvýšení cen energií nebo růst minimální mzdy,“ doplnil ekonom.

Inflace v meziročním vyjádření v říjnu zpomalila ze zářijových 2,3 % na 2,2 % (vinou především zpomalujících cen potravin), přičemž odhad trhu činil 2,3 % a prognóza ČNB 2,4 %. Meziměsíčně pak tempo růstu cen zrychlilo, z -0,3 % 0,4 %.

„Dnešní inflace byla sice pod odhad ČNB i trhu, pouze však z titulu slabšího růstu potravin, předběžné údaje o cenách potravin totiž naznačovaly jejich rychlejší říjnovou dynamiku,“ vysvětlit hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Uvedené zpomalení tak není pro měnovou politiku podstatné,“ dodal.

I podle Seidlera budou inflační tlaky postupně sílit nejen z titulu rychlejšího růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. K tomu se zároveň bude přidávat zrychlování cen potravin z titulu horší sklizně v letošním roce. „Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že se inflace v první polovině příštího dostane k 3% hranici. Za celý příští rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši 2,6 %, což je hodnota, kterou pro 2019 předpokládá ve své nejnovější prognóze i ČNB,“ uzavřel.

Newsletter