Intervence přesáhly půl bilionu, v únoru je ČNB utlumila

Česká národní banka v únoru utlumila svoji intervenční aktivitu. Intervenovala v objemu 0,62 miliardy eur, což odpovídá 16,8 miliardy korun. V prvních dvou měsících letošního roku tedy v rámci aktivní intervence vydala zhruba 75 miliard korun. Za celý loňský rok intervenovala v objemu necelých 244 miliard korun. Vzhledem k tomu, že v listopadu 2013, při zahájení intervence, vydala za oslabení koruny zhruba 200 miliard korun, značí to, že celkově již intervenovala v souhrnném objemu čítajícím necelých 520 miliard korun.   

Objem devizových rezerv v držení ČNB v poměru k hrubému domácímu produktu ČR se nyní blíží 40 procentům. To je stále z hlediska ČNB poměrně „komfortní“ úroveň. Při zahájení intervenčního režimu představoval daný objem zhruba 22 procent HDP. Nutno však říci, že devizové rezervy narůstají i z jiných důvodů, než je právě intervenční oslabování české měny. Další zintenzivnění akumulace rezerv v souvislosti s intervenčním režimem lze očekávat v letošním roce ruku v ruce s tím, jak budou sílit spekulace devizových obchodníků ohledně změny na postu guvernéra ČNB a ohledně potenciálního ukončení intervenčního režimu.

 

Bankovní rada #ČNB na dnešním zasedání dle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby na stávajících úrovních. Důvod je z…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 31. březen 2016

 

Potřeba aktivních devizových intervencí byla podle všeho nízká i během března. S naprostou jistotou to budeme vědět ale až počátkem května, kdy ČNB zveřejní příslušné údaje. Evropská centrální banka na svém březnovém měnověpolitickém zasedání signalizovala, že inflačního cíle ve výši bezmála dvou procent se bude nyní nově snažit dosáhnout spíše zintenzivněním úvěrových toků v eurozóně než dalším oslabováním jednotné evropské měny. Slabší tlak na znehodnocení eura by se mohl projevit také slabším tlakem na posilování české měny vůči euru, což by redukovalo potřebu aktivních intervencí ČNB.

ČNB ovšem i na svém březnovém měnověpolitickém zasedání diskutovala možnost zavedení negativní úrokové sazby. Ty by zchladily spekulativní poptávku devizových obchodníků po korunových aktivech, a pomohly tak centrální bance svůj závazek bránit. Vzhledem k únorovému útlumu aktivních intervencí ČNB i vzhledem ke zmíněným signálům ECB předpokládáme, že ČNB zůstane v případě negativních sazeb pouze u verbální intervence, tzn., že je bude zmiňovat jako možný nástroj dalšího uvolnění měnových podmínek, k němuž se však v praxi neuchýlí. 

 

#VIDEO: Konec intervenčního režimu na koruně se posouvá blíže polovině roku 2017, rizika hodnotí #ČNB jako mírně…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 31. březen 2016

Newsletter