Investice do firemních dluhopisů: Víte, jak poznat problémového emitenta?

Tomáš Raška, zdroj: Natland

Loňský rok nebyl pro mnohá finanční aktiva vůbec přívětivý. Nešlo přitom jen o akcie nebo státní dluhopisy, ale rovněž i o ty firemní bez ohledu na jejich kvalitu. Vysoká inflace a na ni reagující centrální banky byla kombinace, jež se stala častěji než dříve katem dluhopisů, které si v některých případech prošly největším výprodejem za několik dekád. Letošní rok vypadá nadějněji, o nejistoty však není nouze. Jak se v takovém prostředí rozhodovat? A jak vůbec nahlížet na oblast firemních dluhopisů? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte 29. května na Finanční konferenci 2023 ve speciálním panelu zabývajícím se tématem firemních dluhopisů. Jedním z jeho účastníků bude Tomáš Raška, zakladatel investiční skupiny Natland!

Loňská studie společnosti Surveilligence ukázala, že od roku 2013 do poloviny 2022 skončil každý desátý emitent bondů v insolvenci. Šlo přitom o 12 % emitentů podlimitních dluhopisů a 7 % emitentů nadlimitních. Skutečností je, že problémoví emitenti končí v úpadku poměrně brzy. Téměř polovina společností z řad emitentů v úpadku skončila v insolvenci do tří let po první emisi, jedna čtvrtina do dvou let. Celkem emitenti spadlí do insolvence vydali dluhopisy za 6,4 miliardy korun.

„Problémoví emitenti mají několik společných znaků,“ uvedl Tomáš Raška. Jak vyplývá ze studie a shodují se i další experti, až dvě pětiny z nich vůbec nepublikovaly finanční výkazy za období před samotnou emisí. Často šlo o začínající podniky bez zdravého podílu cizích a vlastních zdrojů. Chyby ale nalezneme i u zprostředkovatelů, tedy prodejců firemních bondů. „V chystaném panelu o firemních dluhopisech zazní nejen ty špatné příběhy, ale i ty dobré, včetně těch ‚zákulisních‘,“ popisuje Raška.

Spolu s ním v panelu vystoupí spoluzakladatel a šéf Partners Financial Services Petr Borkovec, ředitel sekce ČNB dohledu nad finančním trhem Ladislav Kročák a šéf společnosti Cyrrus Jiří Loubal. Panel Finanční konference 2023 je určen všem, kteří se zajímají o trh s firemními dluhopisy, případně hledají inspiraci či případné tipy!

Zdroj: Roklen, Finanční konference

Mimořádně dobře obsazený čtvrtý ročník financnikonference.cz s více než dvaceti top řečníky se uskuteční 29. května v pražském Opero.  Finanční řízení, financování, kybernetická bezpečnost, M&A, digitalizace, family office, change management, IPO, korporátní dluhopisy, ekonomika, exkluzivní networking. Na všechna tato témata se mohou návštěvníci těšit!

Tomáš Raška je zakladatelem a majoritním akcionářem investiční skupiny Natland. Zodpovídá za realizaci strategie a řízení klíčových projektů napříč segmenty finančních služeb a korporátních investic, zejména v oblasti distressed assets. V oblasti investic a consultingu působí od roku 2001. Vystudoval Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, titul MBA následně získal na Business School Netherlands a titul LL.M. na London International Graduate School.

Zdroj: Roklen, Finanční konference

Newsletter