Írán už nechce za ropu dolary ale eura

Írán chce získat zpět desítky miliard dolarů, které mu za dodávky černého zlata dluží Indie a další odběratelé. Peníze za ropu však požaduje v eurech. V této měně chce účtovat i budoucí dodávky ropy. Po zrušení nedávných sankcí tak chce snížit svou závislost na americkém dolaru.

Zdroj blízký státní Národní íránské ropné společnosti (NIOC) agentuře Reuters řekl, že Írán již v eurech účtuje i nedávno podepsané kontrakty s ropnými firmami, mezi něž patří například francouzský Total či španělské firmy Cepsa a Litasco. Ty ale situaci odmítly komentovat.

 

Česká koruna je prudce podhodnocená vůči euru i americkému dolaru. Chcete vědět podrobnosti? Podívejte se, co ukazuje…

Posted by Roklen24 on Sunday, 7 February 2016

 

Přechod na obchodování v eurech je poměrně logický. Evropa je momentálně jedním z největších íránských obchodních partnerů. „Mnoho evropských společností se v současné době tlačí do Íránu, protože v něm vidí obchodní příležitosti. Příjmy v eurech tak dávají smysl, poznamenal Robin Mills, výkonný ředitel dubajské Qamar Energy.

 

Nadměrné dodávky ropy na trh tlačí cenu výrazně dolů. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ale není pravděpodobné, že by se země OPEC mezitím dohodly s dalšími producenty na snížení produkce.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. únor 2016

 

Írán usiluje o nahrazení dolaru eurem v mezinárodním obchodě s ropou již několik let. V roce 2007 se mu nepodařilo přesvědčit OPEC, aby opustil dolar, který tehdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nazval „bezcenným kusem papíru“. Íránský tlak na obchodování v eurech místo dolaru je však také známkou neklidného příměří mezi Teheránem a Washingtonem a to i měsíc po zrušení většiny sankcí.

Kde je voda a mléko dražší než benzin?

Americké úřady odhadují, že Írán má v zahraničí asi 100 miliard dolarů (89,2 miliardy eur), které byly během sankcí zmrazeny. Zhruba polovinu z nich by mohl Teherán nyní získat zpět. Írán má také čtvrté největší zásoby ropy a očekává se, že svoji produkci dokáže rychle navýšit, což by mohlo vést k přísunu desítek miliard eur do obchodu s ropou.

 

Newsletter