Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Jablko k nakousnutí. Apple nad odhady, štědrý k akcionářům

Předchozí čtvrtletní reporty nedávaly americkému technologickému obrovi příliš na výběr – nechce-li zklamat, musí opět vyrazit dech, shodovali se analytici. Apple v tom zřejmě umí chodit: zisk 2,33 dolaru na akcii při tržbách 58 miliard dolarů. Očekávání trhu, do nějž se do určité míry odrazil předpokládaný nepříznivý dopad silného dolaru, byla nastavena na zisk 2,16 dolaru na akcii na tržbách 56 miliard dolarů.

To zajímavé teprve přijde. V bohaté směsi čísel investoři vyhlíželi především informaci o prodeji vlajkového produktu – smartphonu iPhone, jehož poslední „šestkovou“ verzi představil loni v září, a pokračování programu návratu kapitálu akcionářům, z něhož firma vyplácí dividendy a skupuje akcie zpět z trhu.

V prvních třech měsících roku Apple prodal 61,2 milionu iPhonů, čímž se mu podařilo trumfnout očekávání analytiků (konsensus StreetAccount 57,3 mi..). Síla „faktoru iPhone 6“ tak překonala slabší trh iPadů i nepřízeň silného dolaru, který zdražil výrobky Applu pro zahraniční zákazníky. Tabletů iPad se prodalo 12,6 milionu, v porovnání s očekáváním 13,94 milionu.

200 miliard USD na dividendy a zpětný odkup

Radost mohou mít akcionáři z posílení „fondu“ vyčleněného na zpětné odkupy a výplatu dividend, a to z dříve oznámeného objemu 130 miliard dolarů ke konci roku 2015 na rovných 200 miliard dolarů ke konci 2017. Výše dividendy stoupne o 11 %.

Apple a dividenda: Co se čeká?

Na úrovni celkového čistého zisku Apple představil o třetinu lepší výsledek, a to 13,57 miliardy dolarů. Tržby se zvýšily o 27 % z loňských 45,65 mld. USD. Hrubou marží za druhý kvartál na úrovni 40,8 % Apple překonal vlastní výhled v rozmezí 38,5 až 39,5 %. Uvedené rozmezí nicméně firma ponechala i pro současné čtvrtletí a předpokládá tržby mezi 46 a 48 mld. dolarů, což je zhruba v souladu s odhadem analytiků.

Raketový růst v Číně

Apple si vede dobře na „těžkém“ čínském trhu, kde mu konkurují levné značky místní výroby. Tržby v širším čínském regionu, kam spadá také Hongkong a Taiwan, vzrostly ve čtvrtletí raketovým 71% tempem. Čína tak poprvé překonala Evropu a stala se druhým nejsilnějším trhem Applu.

Podle lednové zprávy k výsledkům za první kvartál fiskálního roku měl Apple „v rukou“ 178 miliard hotovosti. Tento hotovostní polštář se firmě podařilo ke konci března „načechrat“ na 193,5 mld. dolarů.

Velkým otazníkem zůstává úspěšnost chytrých hodinek Apple Watch, které šly do předprodeje 10. dubna a na pulty obchodů (v mnoha případech jen obrazně) se dostaly minulý pátek. 

Apple Watch od zítřka na trhu. Pouze pro VIP?

Tim Cook o Apple Watch. Které celebrity už je nosí?

Na burze…

Průměrné doporučení analytiků z průzkumu společnosti FactSet na akcie Applu zní „overweight“, 12měsíční cílová cena je 140,18 dolaru. Akcie společnosti za posledních 12 měsíců posílily o 62 %, z toho od extrémně úspěšného výsledkového reportu za 1Q15 přidaly zhruba pětinu své hodnoty. V březnu Apple vstoupil do prestižního 30členného indexu Dow Jones Industrial Average. V reakci na dnešní čísla titul v prodlouženém obchodování sílí o 1,5 %.

Technologie slaví. Apple vstoupí do indexu Dow Jones

Firma za předchozí 1Q zásadním způsobem předčila očekávání analytiků, když oznámila zisk 3,06 dolaru na akcii na tržbách 74,6 mld. dolarů. Předchozí kvartál byl vůbec nejziskovější v americké korporátní historii a rekordní byl i prodej 74,5 milionu kusů iPhonu. S šestkovou řadou telefonů iPhone Apple vypustil model s pamětí 32 GB. Komu nestačí 16 GB, musí sáhnout po velikosti rovnou čtyřnásobné, tedy 64 GBP, který je zhruba o stovku dolaru dražší. 

iPhone 6 zabodoval. Apple vyráží dech ve všech směrech

Newsletter