Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Jak dlouho bude ropa zlevňovat? Kdy se to promítne na našich čerpacích stanicích?

zdroj: Unsplash

Během minulého týdne byl vývoj cen pohonných hmot překvapivě smíšený. Zatímco benzín mírně zdražil, tak nafta naopak zlevnila. Průměrná cena benzínu za posledních 7 dnů vzrostla o 6 haléřů na 38,91 Kč za litr. Nafta naopak mírně zlevnila – o 9 haléřů na 39,32 Kč za litr. V následujících týdnech však očekáváme další pád cen jak u benzínu, tak i nafty.

Cenová korekce by mohla být v delším období i v jednotkách korun. Již dva týdny za sebou totiž na trhu klesá cena ropy brent. Z té již vyprchalo válečné prémium, které ceny ropy nabraly po propuknutí konfliktu na Blízkém východě. Aktuálně je cena ropy brent dokonce pod úrovní před začátkem války. Od druhé poloviny října pak barel ropy brent dokonce zlevnil o více než 12 dolarů na současných 82 dolarů. Za pádem cen ropy stojí růst obav o zdraví globální ekonomiky. V USA oslabuje trh práce, Čína se zase potýká s propadem do deflace a pádem exportu. Trhy navíc považují konflikt na Blízkém východě pouze za lokální a již mu nevěnují tak velkou pozornost. To se však může vymstít, dle našeho názoru jsou rizika další eskalace konfliktu stále vysoká a ceny ropy tak mohou kdykoliv udělat otočku. Levnější ropa se však v následujících týdnech promítne i do cen na lokálních čerpacích stanicích. Průměrná cena nafty i benzínu by tak mohla spadnout i pod 38 Kč za litr.

Mírně negativně však působí vývoj české koruny, která je důležitá pro import ropy a pohonných hmot. Minulý týden sice po zasedání ČNB koruna skokově posílila, na páru s EUR jsme se dokonce podívali pod 24,35 Kč/EUR. Toto posílení však dlouho netrvalo a kurz rychle oslabil zpět nad úroveň 24,60. Koruna by mohla do konce roku oslabit ještě více. Situace na Blízkém východě však stále představuje velké riziko. Diplomatická jednání mohou kdykoliv selhat a případné zahájení pozemní operace v pásmu Gazy může ceny ropy vyhnat na výrazně vyšší hodnoty. Izrael již dokonce zahájil operace v pásmu Gazy, zatím se však údajně nejedná o plánovanou velkou invazi. Nejhorším scénářem pro ceny ropy bylo zapojení Íránu, Libanonu a případně USA do konfliktu. USA již dokonce do oblasti přesouvají své ponorky. V takovém případě může cena ropy atakovat i historická maxima kolem 140 dolarů za barel. Tlak na trhu může být i ze strany Saúdské Arábie a Ruska. Obě země tento týden potvrdily prodloužení svých dobrovolných produkčních škrtů do konce roku. To sice nebylo příliš překvapivé, je však dost možné, že je obě země prodlouží do konce prvního kvartálu 2024. První měsíce roku se totiž tradičně pojí s nižší poptávkou po ropě.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter