Jak Fed zareaguje na krizi bankovního sektoru? Sledujte živě

Zdroj: Depositphotos

Zasedání americké centrální banky přichází po týdnech ekonomických turbulencí, včetně vysoké inflace, silného růstu pracovních míst a pádu několika velkých bank. Povede poslední vývoj událostí k zastavení zvyšování úrokových sazeb, nebo bude guvernér Jerome Powell dál pokračovat v utahování americké měnové politiky?

Na první pohled se může zdát, že by utahování mohlo být pozastaveno, nicméně většina expertů (dle Bloombergu) aktuálně očekává další nárůst úrokových sazeb. Americká ekonomika sice v posledních týdnech zaznamenala pokles inflace, přesto je 2% inflační cíl stále velmi daleko. Kritici pokračujícího zvyšování sazeb upozorňují na dlouhé období, než se růst sazeb začne v ekonomice projevovat. Změny úrokových sazeb a další nástroje monetární politiky se zpravidla plně projeví v ekonomice v řádu měsíců až více než roku. Je tedy možné, že úrokové sazby jsou již nastavené dostatečně vysoko a další zvýšení by mohlo ekonomiku zbytečně škrtit, což by mohlo dostat ekonomiku do recese.

Na druhé straně je zde ale případ 70. let, kdy Fed otočil s kormidlem příliš brzy, což vedlo k ekonomickým problémům trvajícím celé desetiletí. Dá se tedy očekávat, že současné představenstvo Fedu nebude chtít tuto chybu opakovat. To už ostatně naznačili členové FOMC na posledním únorovém zasedání a podobně se vyjadřoval také guvernér Powell na počátku března před americkým Kongresem.

Nejpravděpodobněji se tedy jeví zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Fed už ale v minulosti finanční trhy několikrát překvapil. Můžeme se tedy dočkat ponechání sazeb beze změny, a ani zvýšení o 50 bazických nelze zcela vyloučit. Na základě futures na úrokové sazby můžeme říci, že trh očekává jeden den před rozhodnutím o sazbách jejich růst o 20 bazických bodů. Ať už ale bude finální rozhodnutí jakékoliv, dopad na finanční trhy bude značný.

Živý komentář Rozhodnutí FOMC o úrokových sazbách, kterého se zúčastní i šéfredaktor Roklen24 Jan Berka, lze sledovat živě 22. března od 18:40 na tomto linku: https://www.youtube.com/watch?v=sH2UvLTH82s.

 

Pokud vás zajímá téma tradingu, XTB již tuto sobotu 25.3. od 13:00 pořádá Online trading konferenci 2023. Vedle rad pro začínající obchodníky a práce s grafy se na akci budou probírat právě i makroekonomická témata – akce tím pádem bude přínosná jak pro tradery, tak i pro dlouhodobější investory.

Zdroj: XTB

Newsletter