Jak jsou na tom výnosy a kdo (ne)kupuje americké dluhopisy

Zdroj: Depositphotos

Evropské i americké výnosy dnes klesají. Pokles je tažen nižšími výnosy reálných tržních sazeb, tedy výnosů protiinflačních dluhopisů. Včerejší aukce amerických dluhopisů nepřinesly žádné velké překvapení. U tříletého instrument byl tail a slabá poptávka. Je vidět, i z předchozích aukcí kratších splatností, že trh u středních splatností stále nenaskočil na vlnu sentimentu brzkého a rychlého snižování sazeb Fedu.

U desetiletého instrumenty byl výnos také vyšší než v předaukci. Šlo o třetí aukci s tailem po sobě. Za posledních deset aukcí tohoto tenoru jich celkem devět skončilo s vyšším výnosem oproti předaukci. Od konce roku 2021 jsme viděli 24 aukcí desetiletého bondu, z toho jen čtyři skončily s nižším nejvyšším výnosem ve srovnání s předaukcí. Tolik k sentimentu na dlouhém konci americké výnosové křivky.

Ve třetím čtvrtletí byla celkově slabší poptávka ze strany zahraničí, což jsme viděli i u včerejších aukcí. Domácí poptávka naopak o něco zesílila. Podle pohybu kapitálu u dluhopisových fondů, které sleduje Bank of America, pokles výnosů z posledních týdnů nestojí za aktivním retailem. Pravděpodobnější je nástup institucionálních smart money citlivých na změny tržních sazeb i o rebalanci portfolií.

Zdroj: Bank of America
Zdroj: Bank of America

Včerejší výsledky aukcí mohou souviset i s tím, že nás v tomto týdnu čekají dvě klíčové události. Jednak dnešní zveřejnění americké inflace za listopad, zítra pak zasedání Fedu. Nad očekávání nižší inflace by mohla podpořit poptávku po bondech a oslabit dolar. Nad očekávání vyšší očekávaná trajektorie výhledu sazeb v dot plot grafu by naopak mohla tržní výhledy, minimálně krátkodobě, usměrnit. Stále totiž očekávájí, že by sazby mohly v příštím roce klesnout o více než procentní bod. Fedu se nebude chtít snižovat úroky brzy a rychle, alespoň takový výstup ve srovnání s tržní predikcí očekáváme od prosincové prognózy. V tomto ohledu bude směrodatná až ta březnová.

Výnos dvouletého amerického dluhopisu dnes klesl pod 4,7 %. U desetiletého jsme se dostali pod 4,2 %, přičemž protiinflační výnos téže splatnosti se dnes krátce dostal pod 2 %. Pokles amerických výnosů byl dopoledne mírně větší než u evropských. dolar tak oslabil k hranici 1,0800 za euro. Dne večer nás čeká aukce třicetiletého amerického dluhopisu. Ta poslední patřila ze všech aukčních hledisek k těm vůbec nejhorším v historii. I proto bude ostře sledováno, zda dojde ke zlepšení, či nikoliv.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of America

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter