Jak makro ovlivňuje současný růst ceny bitcoinu?

Zdroj: Depositphotos

Kryptoměny jsou hlavními hvězdami tohoto týdne. Už během minulého pátku začaly mírně růst a v růstu pokračovaly i o víkendu a prakticky celý tento týden. Bitcoin, největší a nejznámější kryptoměna, dosáhl svých předchozích cenových maxim na konci roku 2021, a to lehce pod úrovní 70 000 USD.

Pak se ale situace ve světě změnila, inflace a úrokové sazby vzrostly a riziková aktiva, mezi něž bitcoin patří, reagovala poklesem. V následujících čtvrtletích bitcoin postupně klesal a svého lokálního cenového dna dosáhl zhruba před rokem na úrovni kolem 16 000 USD. Na těchto cenách setrval několik měsíců a poté začal pomalu stoupat až na dnešní úroveň, která je nejvyšší od dubna loňského roku.

Na vývoj ceny bitcoinu se můžete podívat na grafu z platformy xStation níže:

Zdroj: xStation
Zdroj: xStation

Co však stojí za posledním výrazným růstem ceny bitcoinu, která od svého minima v loňském roce vzrostla o zhruba 170 %? Dva nejpopulárnější narativy posledních dní jsou nadcházející BTC halving a možné schválení spotového ETF na bitcoin v USA. Obě události jsou nicméně spojeny s dlouhodobějším horizontem.

V případě potenciálního schválení ETF jsou to minimálně jednotky týdnů a na halving budeme čekat ještě několik měsíců. Trhy již tyto nadcházející události bezpochyby do ceny započítávají, z krátkodobého hlediska se však v této rally jeví jako další silný aspekt makroekonomický sentiment.

Konkrétně jde především o změnu očekávání ohledně úrokových sazeb v USA. Ještě nedávno podle trhu existovala šance na zvýšení sazeb, dnes už však trh zvýšení neočekává a do konce příštího roku očekává několikeré snížení.

Podívejme se na přesná čísla do Bloomberg Terminalu:

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Z výše uvedených dat vidíme, že trh v současné době očekává do 18. 12. 2024 pět snížení sazeb, které by měly být do konce roku na úrovni 4,065 %. Ještě před měsícem však trh očekával pouze tři nebo čtyři snížení sazeb. Změna výhledu sazeb oslabuje americký dolar, což pomáhá i kryptoměnám.

Důležitost tohoto aspektu potvrzuje také fakt, že neovliňuje pouze svět kryptoměn. Kromě bitcoinu se v poslední době daří především zlatu, které ze začátku tohoto týdne dokonce dosáhlo historických maxim kolem 2 150 dolarů za trojskou unci.

Zlatu pomáhají stejné faktory jako kryptoměnám. K nim můžeme přidat status zlata jako bezpečného přístavu, kam investoři obvykle odkládají své peníze, pokud očekávají problémy ve světě. V současné době ve světě roste geopolitické napětí, stále tu máme konflikt na Ukrajině, ke kterému se přidala situace v Izraeli. Dlouhodobě se také zhoršují vztahy mezi USA a Čínou.

Všechny tyto události také fandí zlatu, které tak po příchodu covidu překonalo svá předchozí cenová maxima z roku 2020, jak je vidět níže na grafu z platformy xStation:

Zdroj: xStation
Zdroj: xStation

Nabízí se tedy otázka, jak tyto pohyby využít. Cena aktiv většinou neroste jen přímo nahoru a po velkých cenových nárůstech zpravidla přicházejí korekce, které umožní traderům využít pohyb k shortování trhu a investorům levnější nákup na nižších hodnotách. Problém ale samozřejmě je tento pohyb správně identifikovat, a proto je potřeba především správně číst grafy a cenové pohyby.

V tomto může pomoci například trénink krátkodobého obchodování pomocí testovacího demo účtu. Prostřednictvím XTB je možné využít těchto krátkodobých pohybů obou výše zmíněných instrumentů pomocí CFD derivátů. V případě zlata i kryptoměn tedy nekupujete přímo zlato (GOLD) nebo bitcoin (BITCOIN), ale pouze spekulujete na jejich růst nebo pokles.

Kontrakty CFD využívají pákový efekt 1:2 na bitcoin a 1:20 na zlato. To může být výhoda, ale také nevýhoda, protože pákový efekt obecně zesiluje dopad tržních pohybů, ať už jsou pozitivní nebo negativní. Pro účely studování grafů a cenových propadů jsou však díky této zvýšené volatilitě ideální.

Testovací účet si můžete zdarma otevřít na tomto odkazu.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter