Fed zvýšil sazby o 25 bodů, naznačil možné další navýšení. Sazby letos snižovat nechce, trh mu nevěří. Americké výnosy klesly, dolar oslabil nad 1,0900 za euro. Procyklické měny se slabším dolarem zpevnily.

Jak moc (ne)překvapí šéf Fedu Powell?

January 2019 Federal Open Market Committee Press Conference: _DSC6174 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Nový týden jsme odstartovali na vlně dozvuků pátečních dat z amerického trhu práce. Dolar proti euru zpevnil na nejsilnější úrovně od ledna a americká výnosová křivka se posunula výše v podstatě podél celé své délky. Největší pohyb jsme viděli u středních splatností (1-3 roky), které reflektovaly výhled vyšších úroků Fedu. Vrchol sazeb v cyklu trh aktuálně vidí opět nad úrovní 5 %. Kombinace růstu nominálních i reálných tržních sazeb a silného dolaru pak oslabila rizikové měny, včetně koruny, u které jsme však opět viděli silnější rezistenci vůči změně tržního úrokového diferenciálu oproti zlotému a forintu.

Hlavní událostí dnešního dne bude vstoupení guvernéra Fedu Powella v Ekonomickém klubu ve Washingtonu. V již tradičním rozhovoru s předsedou klubu Davidem Rubensteinem můžeme očekávat, že dojde na hodnocení současné makro situace, ale i dosavadního nastavení měnové politiky, a samozřejmě na výhled obou. Rozhovor se uskuteční ani ne týden po zasedání Fedu (psali jsme zde), jehož dopadem byla tržní představa, že poslední navýšení úroků v aktuálním cyklu bude doručeno v březnu. Nejvíce pozornosti si tehdy vysloužily komentáře k desinflaci utvrzující vidinu trhů o snížení sazeb Fedu ve druhé polovině roku o více než 50 bazických bodů a o dalších 150 bodů v příštím roce.

Tuto představu narušila lednová data z trhu práce, čemuž odpovídá výše popsané přecenění trhu. Na guvernérovi Powellovi dnes bude, aby tento stav trhu buďto potvrdil jestřábí rétorikou, která bude muset být citelně silnější než minulou středu, nebo aby nasadil stejný styl jako na únorové tiskové konferenci. Druhá, pravděpodobnější, varianta by podle nás znamenala korekci části vývoje trhů z posledních dvou obchodních dní. Powell by měl i přesto usilovat, aby se neopakovala situace z první únorové středy.

Páteční data byla sice výrazným překvapením, neočekáváme však, že by měla narušit strategii Fedu v podobě přibližování se k vrcholu sazeb po menších krocích s ohledem na průběh propisu předchozího zvyšování úroků do ekonomiky. Vrchol sazeb vidíme minimálně v pásmu 4,75-5 %, kam bychom se měli dostat v březnu. Rizikem je posun o dalších 25 bodů na květnovém zasedání, což by Fed dostalo na hodnoty z prosincové prognózy, která vrchol úroků vidí v pásmu 5-5,25 %. Výhled bude v březnu aktualizován dle posledních dat. Nepředpokládáme však, že by došlo na jeho změnu směrem k nižší terminální sazbě.

Powell bude dnes opět postaven před relativně velkou výzvu s ohledem na tržní výhled a jeho volatilitu. Neočekáváme, že by v jeho rétorice mělo dojít k zásadnějším změnám. Sledovat budeme především komentáře k inflaci a k trhu práce. Zajímat nás bude rovněž jeho detailnější pohled na pozorované uvolnění podmínek financování v americké ekonomice, což by měla být jedna z předních otázek. Zaznít by mohla i zmínka včerejšího komentáře šéfa atlantské pobočky Fedu Bostice, který uvedl, že v případě potřeby se centrální banka může vrátit ke zvyšování sazeb po 50 bodech. Powell by tento výrok mohl poněkud krotit. Návrat k 50 bodům je sice jednou z možností, aktuálně k němu však není žádný důvod.

Vedle Powellova vystoupení budeme nejen dnes, ale i v dalších dnech sledovat aukce amerických státních dluhopisů. Dnes je na pořadu dne aukce tříleté splatnosti, zítra desetileté a pozítří třicetileté. V posledních aukcích jsme pozorovali silnou poptávku, zejména u středních splatností. Trendem byla slabší domácí poptávka, zatímco ta zahraničí pozvolna sílila. Zajímat nás bude, zda tento stav vydrží i u aktuálních emisí, především s ohledem na přecenění tržního výhledu. Nad očekávání slabší aukce by mohly být rizikem mírně vyšších výnosů. Otázkou samozřejmě bude, jak (nejen) dluhopisový trh ovlivní dnešní Powellova slova.

Vystoupení guvernéra Powella bude online. Na stránkách Ekonomického klubu je možné se registrovat na online přenos. Předpokládaný začátek je v 18:40 našeho času.

Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters, Ekonomický klub ve Washingtonu 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter