Jak mohou Anonymous doopravdy škodit Islámskému státu?

Anonymous vyhlásili v kontextu pařížských teroristických útoků Islámskému státu kybernetickou válku. Jak mohou této extrémistické skupině vlastně škodit? Převzetí a vypínání Twitterových účtů jsou logicky prvním krokem. Co je však, podle odborníků, skutečně cenné, je narušení rekrutovacích praktik této militantní skupiny. ISIS své radikální islamistické zprávy rozesílá například prostřednictvím e-mailu, různých chatů, přes Skype či YouTube. Nedávno začal používat také aplikaci na zasílání zpráv s názvem Telegram.

„Jedna z věcí, kterou mohou Anonymous dělat, je již zmiňované vypínání online účtů a z toho plynoucí maření rekrutování. Další možností je zveřejňování různých informací a důkazů o pokrytectví vůdců těchto skupin, což by molo uvést ISIS do rozpaků“, poznamenal Jonathan Sander, viceprezident produktové strategie v kybernetické společnosti Lieberman Software. „Náborová činnost je silně závislá na tom být online,“ řekl Sander. „Pokud Anonymous tyto možnosti zničí, je to jako když vezmete firmě všechny příjmy. Obchodují s životy chudých a pošetilých lidí.“

Britský Independent uvedl, že Anonymous již informace o členech ISIS začali publikovat s odkazem na to, že již zaznamenali příspěvek, který obsahoval adresu náboráře z Evropy. Anonymous v úterý uvedli, že se jim podařilo shodit více než 5 500 Twitterových účtů patřících ISIS.

Hnutí Anonymous napadlo už přes 5500 účtů islamistů na Twitteru

Již po lednových útocích na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a košer supermarket se Anonymous zavázali, že „zmrazí“ online účty islamistických extremistů a následně prohlašovali, že džihádistům shodili webové stránky. Pokud prohlášení Anonymous budeme věřit, současné plány jsou „velkolepější“. Na svém Twitterovém účtu s hashtagy #TangoDown, #OpParis a #OpISIS, ačkoli není ověřený, dokládají, že se jim povedlo hacknout webové stránky stojící právě za ISIS.

Kromě snahy jít po náborových nástrojích mohou Anonymous napadnout také finanční, komunikační a logistické kanály této teroristické skupiny, poznamenala Paula Longová, generální ředitelka společnosti DataGravity. „ISIS by měl mít k schopnostem Anonymous velkou úctu,“ poznamenala ředitelka. „Tito lidé jsou schopni najít cokoliv, co zanechá digitální stopu.“ Sledovat peněžní toky však bude větší výzvou. ISIS je z velké části financován z prodejů ropy. Associated Press minulý měsíc uvedla, že ISIS generuje měsíčně až 50 milionů dolarů právě prodejem ropy z ropných polí v Iráku a Sýrii, které momentálně ovládá.

Ken Westin, bezpečnostní specialista společnosti Splunk, od Anonymous moc nečeká. Obává se, že ISIS bere rizika vážně a získá vhled do hackerských strategií. „Vše může vyústit ve zvýšení jejich schopností v oblastech šifrování komunikace a zabezpečení stránek. Může to mít i negativní dopad.“

Newsletter