Jak oživit poptávku po státních dluhopisech?

Zdroj: Depositphotos

Růst amerických výnosů pokračuje. U desetiletého instrument zbývá necelých 20 bazických bodů k dosažení hranice 5 %. Jeho včerejší nárůst o zhruba 12 bodů byl celý tažen růstem reálné tržní sazby, tedy výnosem desetiletého protiinflačního dluhopisu. V podstatě slyšíme pořád stejnou písničku, ve které se střídá sloka o nad očekávání silnějším růstu, inflaci, potřebě vyšších sazeb a kladné časové prémii.

Tento vývoj je spjat s nárůstem volatility bondového trhu. Index volatility MOVE se díky pohybu výnosů na dlouhém konci výnosové křivky přehoupl nad hranici 140, a je tak zpět na úrovních ze května. Bude-li posun výnosů i volatility pokračovat, můžeme předpokládat, že se vše projeví v rostoucích spreadech u firemních dluhopisů.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V jejich případě jsme od konce září pozorovali největší posun u vysokovýnosových instrumentů. Index ICE BofA US High Yiled (modrý graf) se posunul na více než 410 bodů. Spready u investičních ratingů měřených ICE BofA AA US (oranžový graf) jsme stále na velmi nízkých úrovních nepřesahujících 70 bodů. U BBB (tyrkysový graf) pak jsem se dostali nad 150 bodů.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Nárůst spreadů by mohl vést k tomu, že se instituce aktuálně investující do firemních dluhopisů přesunou do těch státních, které jsou nejméně rizikové. Aby k tomu došlo, musely by se významně pohnout i spready u investičních ratingů. A k tomu by bylo potřeba mnohem víc než jen volatilita a celkově rostoucí tržní sazby. Bavíme se zde o situaci kreditního rizika, které ale aktuálně nevidíme, i když prostředí mu celkem nahrává. Stejně tak nevidíme problémy s likviditou, což potvrzují sazby repo trhu i nikterak extrémně nezvýšená poptávka po diskontním oknu, BTFP či FHLB.

Výše zmíněný vývoj pak přispěl k tomu, co Fed tolik potřebuje ke zkrocení inflace, a to je utažení podmínek financování. Index těchto podmínek poskytovaný bankou Goldman Sachs je zpět na maximech z loňského října. Možnou implikací je pokračující stabilita sazeb Fedu, byť jsou slyšet hlasy explicitně volající po ještě jednom zvýšení, viz Lorretta Mester z clevelandské pobočky Fedu. Dolaru tato kombinace pomáhá, koruně naopak.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter