Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Jak se bude vyvíjet další krize?

Historie se neopakuje, ale rýmuje, prohlásil údajně kdysi Mark Twain. Až děsivá podobnost s lety 1997-98, tedy klesající ceny komodit – zejména ropy, silný dolar ocitající se v nevídaném býčím trendu a vidina brzkého zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, mohou být předzvěstí nové finanční krize, píše Satyajit Das, bývalý bankéř a autor „Extreme Money“ ve svém textu pro FT.

Slabý růst, vysoká míra zadlužení, deflace, politikou řízené destruktivní konkurenční devalvace, snížená averze k riziku a chybné ocenění jsou dle něj jen některá z několika málo aktuálních finančních rizik. Hrozící krize by se mohla vyvíjet následovně:

Prvně by se mohly dostat pod tlak ceny amerických akcií a to zejména kvůli silnému dolaru. Vzhledem k tomu, že 40 procent tržeb firem v indexu S&P 500 pochází z mezinárodních prodejů, budou postupem času stále více ovlivňováni američtí exportéři.

Nižší ceny ropy sníží příjmy, peněžní toky a hodnotu majetku výrobců energie, ropných společností a dodavatelů zařízení. Nižší zisky a tlak na likviditu budou stát za snížením aktivity M&A a akciových odkupů, odstraňujíc tak klíčovou podporu hodnoty akcií.

Silně zadlužené energetické společnosti a dlužníci z rozvojových trhů dostanou pod tlak dluhové trhy. Snížená dostupnost financování a vyšší úrokové náklady vytvoří toxickou spirálu nižšího objemu půjček, cash flow a zisku. Brazilský Petrobras, mexický Pemex a ruský Gazprom, velcí emitenti vládního dluhu rozvojových trhů, budou ohroženi.

Za třetí, slabost rozvojových trhů bude akcelerována. Zpomalení růstu, rostoucí zadlužení a strukturální problémy povedou k dalšímu odlivu kapitálu z rozvojových trhů. Cirka 75 procent všeho zahraničního dluhu rozvojových trhů je denominováno v dolarech. Padající ceny ropy a komoditní výnosy sníží cash flow v amerických dolarech, které tak nebude k dispozici k obhospodařování tohoto dluhu.

Silnější dolar v kombinaci s vyššími úrokovými sazbami v USA povede ke ztrátám u nezajištěných dolarových půjček v rozvojových zemích. Oslabení místní měny přinutí zahraniční držitele dluhu k odchodu, což vyvolá vyšší výpůjční náklady a odliv kapitálu.

Za čtvrté se objeví problémy s likviditou. Další kvantitativní injekce z Evropy, Japonska a Číny nemůže adekvátně kompenzovat sníženou dostupnost amerických dolarů od konce kvantitativního uvolňování amerického Fedu.

Nižší ceny ropy sníží dostupnost přebytečných petrodolarů, které pomáhají financovat rozpočtové a obchodní deficity, drží úrokové sazby nízko a podporují cenu aktiv po celém světě. Prodej zahraničních investic, vynucený potřebou hotovosti, ovlivní cenu aktiv a úrokové sazby po celém světě.

Konečně, kombinace nízkého růstu, nízké inflace a geopolitické nestability povede k destabilizaci trhů s vládními dluhopisy, a to zejména v Evropě. Rizika chybné monetární politiky – příliš brzké zvýšení úrokových sazeb, nedostatek likvidity, měnové intervence a překážky k obchodu – se zvyšují.

Vyvolání řetězové reakce ve výše uvedeném scénáři povede k ještě většímu tlaku na cenu aktiv. Pákové obchody a zejména pak vysoce výnosové dluhopisy a carry obchody, zesílí účinek. Snížená obchodní likvidita zhorší volatilitu cen. Bankroty, bankovní problémy a omezená dostupnost úvěrů vyvolají zpomalení hospodářského růstu.

Jako snad nikdy v historii na finančních trzích dnes vládne arogance. Ta často bývá předzvěstí nečekaných propadů finančních trhů. Trhy očekávají, že autority případně podpoří ceny aktiv při jejich propadu, ale oslabené veřejné finance a vyčerpání možností při boji proti poslední krizi omezí schopnost vlád reagovat na krizi novou.

Newsletter