Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD.

Jak se Putinovy hrozby podepsaly na komoditách?

Zdroj: Depositphotos

Čím dál zoufalejší a nebezpečnější ruský prezident nařídil mobilizaci vojenských záloh na „ochranu“ územní integrity Ruska. Území, které by Putin tak rád ochránil, zahrnuje nejen samozvanou Luhanskou a Doněckou republiku, ale i Moskvou ovládané oblasti Záporoží a Chersonu, kde lidé v těchto dnech volí v referendech, zda se chtějí stát součástí Ruska.

Tyto zprávy spolu s hrozbou válečné eskalace poslaly moskevský index MICEX o víc než 10 % níž a oslabily euro, které už čelilo nervóznímu tlaku před očekávaným zvýšením sazeb ze strany amerických Fedu. Komodity závisející na dodávkách z Ruska a Černomoří, tedy zejména plyn, nafta a v neposlední řadě pšenice, se obratem začaly obchodovat výš.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Po zprávách z Ruska následovaných Putinovým oznámením o částečné mobilizaci se futures na pšenici obchodují v Chicagu i v Paříži výrazně výš. Referendum a anexe Ruskem ovládaných území by patrně dál zvýšily napětí ve vztazích s Evropou a USA a přinesly další pochybnosti ohledně dodávek obilí z Černomoří, zejména exportním koridorem z Ukrajiny, který zprostředkovala OSN a který v poslední době pomohl uklidnit obavy z nedostatku obilí a slunečnicového oleje.

Vývoz ukrajinské pšenice dosáhl v srpnu objemu 883 000 tun, stále však zůstává hluboko pod 3,65 miliony tun z loňska i pod dlouhodobým průměrem zhruba 3,1 milionu tun. Září je za normálních okolností pro ukrajinský export nejrušnějším měsícem, v minulých letech se v tomto měsíci vyváželo v průměru 3,3 milionu tun. Avšak vzhledem k tomu, že je velká část obilí stále v silech (i když je ho kvůli válkou poznamenané sklizni podstatně méně), mohla by eskalace napětí negativně ovlivnit schopnost Ukrajiny dodávat pšenici na globální trhy. Ty již dnes tonou v obavách před nadcházející zimou na severní polokouli a třetí La Niñou v řadě (oceánský a atmosférický jev), která může způsobit problémy zemědělcům na jižní polokouli, zejména v Austrálii.

Pšenice Paris Milling s dodáním v prosinci se obchoduje nad někdejší hladinou odporu a nynější hladinou podpory 340 eur za tunu. Další zajímavá hladina bude kolem 353 eur za tunu.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Evropský referenční kontrakt na promptním trhu s plynem (TTF) se v úterý nakrátko dotkl minima 170 eur/MWh, ale teď už se znovu obchoduje nad 200 eur za MWh. Trh se totiž obává, že by mohlo Rusko dál snížit průtok plynu ve dvou zbývajících, dosud neuzavřených plynovodech. Zejména v ukrajinském tranzitním potrubí přes Sudžu, kterým v současnosti proudí zhruba polovina z 80 milionů kubíků zasílaných denně do Evropy, což je o 290 milionů kubíků za den méně než ve stejném období loňského roku.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Také futures na naftu a rafinérské marže v New Yorku a v Evropě (červené křivky níže) zareagovaly výrazným posílením. Nízkou úroveň zásob na obou stranách Atlantiku může ještě dál zkomplikovat embargo EU, které bude vzhledem k nejnovějším událostem nepochybně uvaleno příští rok v únoru.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter