Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Jak si trh vyložil poselství z OPECu?

Zdroj: Depositphotos

Navzdory schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich následný pohyb ukazuje, že se v současnosti panují obavy z poklesu poptávky. Omezení produkce sice může zvýšit spodní hranici, kam až se mohou ceny propadnout, růstový potenciál ale zůstává i nadále omezený. Až se výhled znovu změní, měl by si OPEC „dát pozor“ na podporu ze strany investorů, kteří v současnosti drží nejslabší energetické dlouhé pozice za víc než deset let.

Dlouho očekávaná schůzka zemí OPEC+ poskytla trhům spoustu informací a změn, s nimiž se musí vyrovnat. Celkem vzato se dá saúdské rozhodnutí omezit v červenci produkci o jeden milion barelů denně považovat za mírnou podporu růstu cen. Trh si to však vyložil jinak a dospěl k závěru, že OPEC pochybuje o vlastních prognózách, tedy o tom, že se poptávka v roce 2023 zvýší o +2 miliony barelů denně, hlavně v druhé polovině roku.

Názory většiny analytiků se v posledním měsíci klonily převážně k tomu, že na trhu s ropou dojde ve druhé polovině roku ke snížení převisu nabídky. Z údajů kartelu OPEC vyplývalo, že ve stejném období přesáhne světová poptávka po ropě nabídku v průměru zhruba o 1,5 milionu barelů denně.

Z toho lze vyvodit, že v současnosti jsou určujícím faktorem cen ropy i nadále obavy ohledně světových růstových a poptávkových výhledů, a to nejen v Číně, která je největším světovým dovozcem, ale i v USA a v dalších významných odběratelských regionech. Když došlo minulý týden ještě před schůzkou OPEC k vzestupu cen kvůli uzavírání krátkých pozic, začali někteří investoři znovu prodávat. Šlo zejména o makroekonomicky orientované fondy, které hledají zajištění proti zpomalení ekonomiky. Navíc má možná trh obavy z toho, co se stane, pokud Saúdská Arábie nebude moci v nadcházejících měsících obnovit těžbu na původní úroveň, ať už kvůli tomu, že se zvýší produkce v jiných zemích, nebo kvůli hospodářskému zpomalení, které by znamenalo pokles zájmu o další ropu.

Po tomto oznámení stačí k propadu cen jen zběžný propočet, abychom zjistili, že nyní se musí cena ropy zvednout o deset dolarů, aby si Saúdové i po omezení produkce o milion barelů zůstali na svém. Saúdská Arábie už tradičně v letních měsících omezuje export, aby uspokojila zvýšenou domácí poptávku, což se na jejích výnosech podepíše ještě víc, ale na druhou stranu by měl takto snížený vývoz pomoci stabilizovat trh a pomoci cenám vystoupat přece jen výš.

Řízení nabídky ze strany zemí OPEC pravděpodobně posílí názor, že má trh připravenou záchrannou síť, ale zda najde dno na 70 USD za ropu Brent nebo ještě níž, se teprve uvidí. Významnější propad se ale nezdá příliš pravděpodobný. Podobně nepravděpodobně však vypadá i možnost růstu cen, alespoň dokud se pozornost upírá na slábnoucí ekonomické vyhlídky. Z technického hlediska nejspíš trh narazí na značný odpor mezi 78 a 80 USD za ropu Brent a fondy připravené na další oslabování svá očekávání nejspíš nezmění, dokud nedojde k návratu nad 78.

Hodně se mluví o spekulantech a zejména o tom, jak producenti ropy nemají tento typ obchodníků v lásce. Najdete mezi nimi všechno od malých rodinných investičních firem až po obrovské hedgeové fondy a CTA. Při obchodování využívají fondy z této rozsáhlé skupiny různé strategie. Nejobvyklejší bývají makroekonomicky orientované, případně čistě cenové strategie, kdy vstupní a výstupní úroveň určuje momentum a technická analýza. Poměrně často se spekulanti řídí také určujícími faktory trhů, nakupují při posilování nebo prodávají při oslabení, dokud se technické anebo fundamentální výhledy nezmění natolik, že je nutné tyto aktivity omezit, případně změnit směr. K takovým změnám ovšem nedochází ihned a často trvají i několik dní, takže ani uzavírání krátkých pozic, jehož jsme byli svědky před schůzkou OPEC+, nemusí změnit celkové tendence. Mnozí tak dál preferují krátké pozice.

V týdnu končícím 30. květnem, ještě před víkendovou schůzkou i uzavíráním krátkých pozic, činily celkové spekulativní čisté dlouhé pozice u šesti hlavních futures na ropu a ropné produkty 387 tisíc kontraktů. Z toho 439 tisíc bylo kombinovaných čistých dlouhých pozic na ropu Brent a WTI a 52 tisíc čistých krátkých pozic na produkty, zejména kvůli 118 tisícům krátkých pozic na topný olej.

Celkové čisté pozice, jak ukazuje uvedený graf, se blíží nejnižší úrovni za víc než deset let a je na nich vidět, že je trh připraven promítnout do cen nejhorší možný scénář. Podle nás je zde zvýšená pravděpodobnost, že se začnou znovu ve velkém vytvářet dlouhé pozice. Ale jak už jsme zmínili, spekulanti neprodávají, když je cena na maximu, a nenakupují na minimu a ke změně jejich chování je nutná změna technických anebo fundamentálních výhledů. Z toho plyne, že až k tomu dojde, stanou se spekulanti naopak faktorem podporujícím růst cen a začnou Saúdské Arábii pomáhat v honbě za vyššími cenami.

 Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter