Jak to vidí Warren Buffett

Hrdinou včerejší obchodní seance na amerických akciových trzích byl bezpochyby technologický index Nasdaq. Tomu se podařilo překonat patnáctiletý rekord na úrovni 5048,62 bodů, aby den ukončil na novém maximu na 5056,06 bodech.

Společně s novými rekordy ale automaticky vyvstávají znepokojující otázky. Kdy se růst zastaví? Zastaví se vůbec? Pokud se podíváme zpět do historie, vidíme, že i ti investoři, kteří do trhu nastoupili v době vrcholu technologického boomu, který nakonec vústil ve splasknutí tzv. „dot com“ bubliny, si mohli připsat velice solidní zisky (viz. graf). Jediné, co bylo potřeba, je zachovat si chladnou hlavu a nejít s davem v době těch největších výprodejů.

Přesně na této filosofii je založena investiční strategie Warrena Buffetta. V roce 2008, v době absolutního vrcholu finanční krize, napsal věštec z Omahy pro server Financial Times sloupek, ve kterém radí investorům, aby se řádně uklidnili a nepropadali panice. Buffett tehdy k investičnímu publiku promlouval ze svých vlastních zkušeností. Jasně psal, že během předešlé krize, tedy té z roku 2000/2001, si sám zachoval klidnou hlavu a namísto toho, aby se na trhy díval z krátkodobého pohledu, si udržel ten dlouhodobý. Právě ten je totiž zaručeně ziskový.

„Trocha historie do začátku. Během Velké deprese, konkrétně 8. července 1932, se index Dow Jones propadl na absolutní dno na úrovni 41 bodů. Ekonomické podmínky se tehdy zhoršovaly až do doby nástupu prezidenta Roosevelta v roce 1933. Tou dobou se už však trh vzchopil o téměř 30 %. Stejně tak v době druhé světové války, kdy trpěla jak Evropa, tak i Spojené státy a Pacifik. Trhy tehdy našly své dno v dubnu 1942, ještě předtím, než se celá situace pro Spojence obrátila v jejich prospěch. A opět to samé během 80. let, kdy čas na nákup akcií byl přesně v době bující inflace a stagnující ekonomiky. Ve zkratce, špatné zprávy jsou nejlepším přítelem investora,“ přepisuje tehdejší Buffettova slova server Business Insider.

„Z dlouhodobého hlediska bude vývoj akciových trhů vždy pozitivní. Během 20. století si Spojené státy prošly dvěma světovými válkami a dalšími předraženými konflikty, Velkou depresí, několika recesemi a panikami, ropnými šoky, chřipkovými epidemiemi i odstoupením prezidenta. I tak Dow Jones vzrostl z 66 bodů až na 11 497,“ vysvětlil v roce 2008 Buffett.

Po tomto sloupku zveřejněném v říjnu 2008 si Dow Jones, Nasdaq i S&P 500 prošly nejméně 20% propadem, aby se dnes zastavily na úrovni historických maxim, které jsou několikanásobně vyšší, než byly v době polední krize.

Buffett: Odchod Řecka nemusí být pro eurozónu nic špatného

Buffett vzkázal investorům: Za štěstím jděte do Ameriky

Newsletter