Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty nad 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Jak vidí evropskou inflaci prognostici?

Zdroj: Depositphotos

Dnes zveřejněný průzkum mezi profesionálními prognostiky ukázal ukotvenost dlouhodobých inflačních očekávání. V rámci výhledu 2023/2024/2025 je vidět, že letos a příští rok bude inflace podle rozdělení pravděpodobnosti o něco vyšší, než bylo očekáváno ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.

Letos bude inflace dle distribuce pravděpodobnosti nad 5 %, příští rok v rozmezí 2-3 % a v roce 2024 v pásmu 2-2,4 %.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Dlouhodobá inflační očekávání (pro rok 2027) v průměru mírně klesla k 2,1 %.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Z hlediska distribuce pravděpodobnosti dlouhodobých inflačních očekávání se nic nezměnilo. Zůstáváme na 2 %.

Zdroj: ECB
Zdroj: ECB

Pro ECB z toho plyne, že inflace na vyšších hodnotách po delší dobu zatím nikterak výrazně neovlivnila dlouhodobá inflační očekávání. To je pro centrální banku stěžejní. Neznamená to však, že by měla přestat se zvyšováním sazeb. Kdyby tak udělala, riskovala by změnu k horšímu. Sazby tak dále porostou. Jak ECB avizovala, v březnu půjde o dalších 50 bodů (psali jsme zde), poté další změny přehodnotí na základě dat a aktualizované prognózy.

Aktuálně očekáváme, že by nás po březnu mohla čekat změna v podobě úpravy tempa zvyšování sazeb z 50 bodů na 25 bodů. Předpokládáme, že se v tu dobu ECB dostane do současného stavu Fedu, kdy pro ni bude adekvátnější upravovat měnovou politiku po menších krůčcích a pozorovat propis předchozího navyšování sazeb do ekonomiky. První možnost zvýšení o čtvrt procentního bodu bude mít ECB v květnu. Případná další navýšení se budou odvíjet od dat.

Zdroj: ECB, Bloomberg, Reuters

Newsletter