Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Jak využít poker k úspěchu v podnikání

Vítězové pokerových turnajů a úspěšní podnikatelé mají jedno společné: I v nejisté situaci uvažují racionálně a dokáží překvapit svou strategií. Dobrý hráč pokeru a velký strategický obchodní myslitel mají společnou schopnost jasně pochopit nenadálé skutečnosti. Tuto schopnost mají mnohem větší než běžný člověk, proto dokáží předvídat budoucnost několik kroků dopředu, napsal server MontyRich.cz

Jak u obchodu, tak i u pokeru není žádný daný základ, kterým se lze řídit. Cestu si může – a musí – stanovit každý vlastní. Ukažme si přesněji, co všechno spojuje hráče s podnikateli a co jim pomáhá být lepší než ostatní, píše MontyRich.cz.

Pravděpodobnostní myšlení

Pravděpodobnostní myšlení je to, čím se úspěšní dělí od neúspěšných. Většina lidí v životě sází na nadějné výsledky, ale neřídí se pravděpodobností. Chybou je dávat určitým záležitostem různou váhu a na základě toho zvolit tu, jejíž váha je podle našeho přesvědčení největší. Pravděpodobnost je založená na zvolení cíle, který bude mít pravděpodobně nejlepší výsledek, nesleduje současný stav věci.

Jak udržet skóre v dlouhodobém horizontu

Všichni hráči mají chvíle, kdy nemají šťastnou ruku. Je ale důležité si uvědomit, že ztráta nutně neznamená, že je něco špatně. Záleží vždy na tom, jakou máte výhodu nad ostatními hráči a jak tuto výhodu využijete. Ten, kdo má dlouhodobou perspektivu, tak může pohodlně přehlížet drobné ztráty v krátkých horizontech. I samotný Jeff Bezos tvrdí, že jeho byznys je dlouhá hra a neúspěchy v krátkých obdobích ho nezastaví.

Dostat se do hlavy druhým

Mnoho skvělých podnikatelů tvrdí, že není ke škodě myslet více na myšlenky ostatních než na ty vlastní. To samé dělají hráči pokeru. Vyhrávání v pokeru je založené na studiu myšlení rivalů. Nejlepší hráči pak umí „chodit v botách nepřátel“ – a díky tomu mohou kdykoliv využít jejich vlastní strategii ke svému úspěchu.

Emoce na uzdě

Výzkumy ukazují, že veškeré emoce jsou v pokeru i podnikání ke škodě. Rozhodování na základě emocí nás tlačí k iracionálnímu chování a touze vyhrát za každou cenu. Pokud jsou v ruce špatné karty, nejlepší taktikou je karty složit. Velcí hráči prožívají tyto nevýherní situace bez jakýchkoliv emocí, žádná lítost, smutek, dokonce ani vztek. Vždy je potřeba jít dál a v tom, že jsme zrovna v dané chvíli neuspěli, nám změna nálady či přístupu nijak nepomůže.

Přirozená intuice

Ačkoliv lze mezi skvělými hráči pokeru nalézt matematiky, kteří zvládnou v průběhu hry vypočítávat pravděpodobnosti úspěchu a neúspěchu na setiny procenta, nejúspěšnějšími hráči bývají ti s nejlepšími vlohami pro očekávání.

Pokud má pokerový hráč již mnoho her za sebou, je přirozená intuice zbraní, která dokáže vypočítat situaci za hráče sama, bez jeho vědomého úsilí. On pak na základě bleskového zhodnocení situace zareaguje. Mnoho lidí má strach rozhodovat se na základě instinktů, jelikož nejsou nijak podloženy předem známým výsledkem. To je ovšem jeden z hlavních rozdílů mezi úspěšnými a neúspěšnými podnikateli i hráči.

Nikdy se nepřestáváme učit

Pokud někdo řekne, že už toho ví dost, nebo dokonce že už ví všechno, jde o omezeného člověka, kterého lze vždy překonat. Učíme se celý život – v mládí i ve stáří. Vždy se vyskytnou nové situace, nové úkoly, kterým jsme ještě nevzdorovali. Je třeba se učit a zlepšovat nepřetržitě. Pokud chce být někdo i v podnikání neustále konkurenceschopný, musí být stále v obraze a vědět vše, co vědí ostatní. Pokud někdo odmítá učit se novým věcem, dříve nebo později v moderním světě podnikání „vymře“, stejně jako vymřeli dinosauři.

Text je publikován se souhlasem redakce MontyRich.cz.

Newsletter