Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Jak využít současné bankovní krize na finančních trzích?

Zdroj: Depositphotos

Bankovní krize, ve které se nyní nacházíme, je vždy těžkým obdobím, kdy se finanční instituce potýkají s problémy, jež mohou vést k omezení jejich činnosti, nebo dokonce k jejich zániku. Taková situace má negativní dopad na celkovou ekonomiku, obchodní prostředí a často i na individuální firmy i fyzické osoby, které jsou pády bank ať už přímo nebo nepřímo zasaženy. Určitě se tedy na finančních trzích nejedná o zábavné období, nicméně bankovní krize neznamená, že v sektoru obchodování neexistují žádné příležitosti. Někteří tradeři a investoři tyto situace dokonce aktivně vyhledávají. Jak tedy i my můžeme využít současné propady ve svůj prospěch?

Pro úspěšné využití krizových situací, jako je ta, kterou prožíváme nyní, je velmi důležité si pečlivě rozmyslet, jak velké riziko jsme ochotni podstoupit. Nejméně rizikové je jendoduché přikoupení aktiv na dlouhodobé držení, když jsou dole. Tento způsob nákup akcií a ETF s sebou nese pravděpodobně jen riziko toho, že ceny se po našem nákupu propadnou ješě níž, a my tím pádem přijdeme o možnost nakoupit ještě výhodněji. Pokud se ale investor drží nákupu ETF a silných akcií, v dlouhodobém horizontu s velkou pravěpodobností skončí v zisku. Samozřejmě za předpokladu, že nekupuje akcie společnosti přímo zasažené současnou situací, akcionáři zkrachovalých bank naději na ziskovost nemají velkou.

Nejvíce ale takovýchto situací využívají aktivní tradeři. Jelikož pro trading nepotřebujeme růst, ale pouze volatilitu v jakémkoliv směru, bankovní krize je pro zkušeného obchodníka ideálním prostředím. Můžeme tak vydělávat i na cenových propadech akcií a indexů nebo se zaměřit na úplně jiná aktiva jako například komodity, měnové páry nebo kryptoměny.

Bankovní krize tedy může pro zkušené obchodníky představovat příležitost v mnoha oblastech. Je však důležité si uvědomit, že obchodování během tohoto času je vzhledem k velkým výkyvům na finančních trzích velmi rizikové a obchodníci by měli mít na paměti, že jejich investice mohou přinést i ztráty. Měli by proto mít dostatečné znalosti a zkušenosti s obchodováním na trzích a měli by si stanovit jasné cíle a strategie pro své investice.

Pokud byste se o obchodování v krizi chtěli dozvědět více, XTB pořádá tuto sobotu 25. března od 13:00 Online trading konferenci 2023, která bude zaměřena specificky na toto téma. Budou se probírat rady pro začínající tradery, práce s grafy ale i současná makroekonomická situace, takže i dlouhodobý investoři si v programu najdou svá témata.

Přihlášení na konferenci je možné ZDARMA na tomto linku: https://cz.xtb.com/online-trading-konference-2023

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter