Jaké trendy hýbou WealthTechem?

Zdroj: Depositphotos

Když se spojí finance s technologiemi, vznikají úžasné věci. Právě pro takové služby a produkty se v poslední době začíná používat buzzword WealthTech. Pandemie covidu-19, kvůli které byl osobní kontakt s bankéři, investičními či jinými poradci omezen, jen akcelerovala vývoj těchto řešení. I dnes, kdy se již z pandemie pomalu vzpamatováváme, zájem využívat WealthTech stále roste. Lidé očekávají zvýšenou míru inflace a snadný způsob, jak investovat své finance, tedy hledají i ti, kteří by normálně neinvestovali vůbec. Jaké trendy by vám rozhodně neměly uniknout?

Robo-advisors

Robo-advisors neboli robotičtí poradci mohou pomoci automatizovat proces investování, ať už se jedná o spoření na důchod nebo jiné finanční cíle. Většina robo-advisorů si účtuje menší poplatky v porovnání s tradičními brokery, protože investují do automaticky vytvořených a udržovaných portfolií. Někteří robo-advisoři nabízí i možnost upravit si svůj investiční přístup, což využijí zkušenější investoři.

V praxi to probíhá tak, že klient přijde do robo-advisory aplikace, kde vyplní dotazník ohledně svých investičních cílů a toleranci rizika. Robo-advisor mu na základě odpovědí určí portfolio obvykle složené z ETF. Poté může klient začít investovat. Nevýhodou může pro některé klienty být omezená míra schopnosti spravovat si investice svépomocí.

Průlomové technologie

Žijeme v době, kdy nás tlak na úsporu nákladů žene k tomu, že se snažíme automatizovat cokoliv, co automatizovat jde. Ve WealthTech se k tomu v posledních několika letech prosazují technologie umělé inteligence a strojového učení. Mají potenciál pro mnoho využití, jako jsou automatické generování finančních zpráv, investiční výzkum, akvizice klientů a mnohé další. Speciální pozornost si zaslouží také kybernetická bezpečnost, jelikož do WealthTech řešení proudí stále větší množství peněz, což přirozeně přitahuje i hackery.

Konference WealthTech 2021

Zaujal vás WealthTech nebo jste již jeho dlouhodobým fanouškem? Pak vám nesmí uniknout konference, kterou pořádá Asociace CTIT. Speakeři, mezi které patří představitelé předních českých robo-advisory platforem i úspěšného zahraničního startupu, na ní budou v panelové diskuzi probírat aktuální WealthTech trendy. Registrace na konfereci je zdarma a můžete ji provést zde. Pospěšte si však, jelikož počet účastníků je omezen.

Aktuální trendy WealthTech, ale i dalších oblastí finančních technologií přináší také FinTech Roadmap, kterou naleznete zde.

 

Newsletter