Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Jaký bude vývoj pohonných hmot v létě? A kde natankovat na cestě do Chorvatska?

Zdroj: Depositphotos

Benzín i nafta dle očekávání v minulém týdnu zdražily. Litr benzínu v průměru zdražil o 21 haléřů na 37,26 Kč. Průměrná cena nafty se pak zvýšila dokonce o 30 haléřů na 31,73 Kč. Za růstem cen pohonných hmot stojí zejména vyšší marže čerpacích stanic, které se začátkem léta očekávají růst poptávky po pohonných hmotách. Do ceny se také negativně promítá oslabující koruna, která na páru s eurem padla již na 23,80 CZK/EUR. Ještě v dubnu přitom kurz atakoval hranici 23,30 CZK/EUR.

Podobný trend ve vývoji cen pohonných hmot by měl pokračovat i do začátku léta. Nafta i benzín by mohly v následujících týdnech zdražit ještě o pár desítek haléřů. Následně by pak ceny pohonných hmot mohly začít stagnovat či dokonce mírně zlevnit, čemuž napovídá i současný vývoj na trhu s ropou. Škrty kartelu OPEC se zatím míjí účinkem a severomořská ropa Brent se stabilně drží na úrovni kolem 75 USD za barel. V současné situaci, kdy světové centrální banky stále zvyšují úrokové sazby, obavy o globální recesi nedovolí cenám ropy nějak výrazně vystřelit a tím pádem zdražit i pohonné hmoty. Během léta však může přijít další omezení těžby od kartelu OPEC, po kterém by mohly ceny ropy opět výrazně vystřelit. Stejně tak by ceny ropy mohlo podpořit také ekonomické oživení Číny. Ta již tento týden po dlouhé době snížila základní úrokovou sazbu ve snaze stimulovat svou ekonomiku.

Mnoho řidičů aktuálně plánuje cestu na dovolenou, tou nejčastější destinací je pak bezesporu Chorvatsko. Kde tedy tankovat, pokud vaše cesta směřuje právě do Chorvatska? Pokud máte automobil na naftu, tak může být výhodné co nejvíce naplnit nádrž ještě na území ČR. I přes růst cen z posledních týdnů máme zatím stále jednu z nejlevnějších naft v Evropě. Řidiči by se zatím neměli ani obávat opětovného zvýšení spotřební daně, které přijde zřejmě až po prázdninách. Ideální je pak přejet Rakousko bez tankování, jelikož průměrná cena za litr nafty je zde kolem 36 Kč. Výhodnější je pak Slovinsko, kde naftu natankujete v průměru kolem 35 Kč za litr. Ještě lepší jsou ceny v Chorvatsku, kde litr nafty obstaráte v průměru kolem 34 Kč. Pokud tankujete benzín, tak již pro vás nebude mezi ČR a Rakouskem až takový rozdíl. Litr benzínu je v Rakousku jen o přibližně 50 haléřů dražší. Výrazně levnější je pak Slovinsko, které ma aktuálně dokonce levnější benzín než naftu. Benzín tam v průměru natankujete lehce nad 33,5 Kč. V Chorvatsku je pak situace podobná, litr benzínu tam v průměru stojí lehce nad 34 Kč. Při tankování na dálnicích však musí řidiči počítat s cenami vyššími o pár korunu.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter