Japonsko se koncem roku vymanilo z recese

Japonská ekonomika se po dvou čtvrtletích poklesu hrubého domácího produktu vymanila z recese, když v posledním loňském kvartálu ekonomika v ročním přepočtu rostla o 2,2 procenta. Vládou zveřejněné předběžné údaje nicméně zaostaly za očekáváním analytiků, kteří předpovídali 3,7% růst.

Za lepší kondicí ekonomiky stojí zejména růst exportu, proti němuž táhnou slabé investice a domácí spotřeba. Exportu pomáhá slabší jen, který od nástupu Šinzó Abeho do premiérského křesla na konci roku 2012 oslabil vůči dolaru zhruba o 28 procent. Jen se dnes vůči americké měně obchoduje u 118,60 USDJPY.

Japonský jen – jen na vlastní nebezpečí

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím japonská ekonomika v období od října do prosince loňského roku posílila o 0,6 procenta, čímž nedosáhla na analytiky očekávaný růst o 0,9 %. Ve 2. a 3. čtvrtletí klesala. Přičítalo se to zejména rozhodnutí vlády o zvýšení daně z obratu, která loni v dubnu poskočila z pěti na osm procent.      

Japonsko schválilo rekordní rozpočet

Piketty: Evropa by se měla poučit z japonské deflace

Japonský ministr pro ekonomické oživení Akira Amari dnes sdělil, že domácí ekonomika je na cestě k oživení, když se objevily náznaky, že důvěra spotřebitelů se zlepšuje. Analytici ale poukázali na to, že jen nevýrazné zotavení spotřebitelských a firemním výdajů nevěstí pro tuto předpověď moc dobrého.     

„Ta čísla jsou poněkud neuspokojivá,“ sdělil hlavní ekonom organizace Norinchukin Research Institute Takeši Minami. „Situace zůstává vratká a podniky odkládají investice,“ uvedl také podle agentury Reuters.     

Soukromá spotřeba představuje zhruba 60 procent japonské ekonomiky. Ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšila o 0,3 procenta, zatímco trh předpokládal růst o 0,7 procenta. Kapitálové výdaje, tedy investice firem na pořízení budov, softwaru a dalšího podobného investičního majetku, se po dvou kvartálních poklesech zvýšily o desetinu procenta. Naznačuje to, že intenzivní tištění nových peněz, kterým se japonská centrální banka snaží podpořit ekonomiku, ještě firmy musí popohnat k tomu, aby zvýšily investice.     

Záblesk naděje ale přišel ze zahraničí. Solidní dodávky do Číny a USA, které jsou dvěma největšími japonskými exportními trhy, podpořily zahraniční poptávku, která tak k celkovému růstu přispěla 0,2 procentního bodu.     

Japonský vývoz byl i přes podporu v podobě slabého jenu slabým místem ekonomiky. Japonští politici doufají, že export se opět vzchopí a že nižší ceny pohonných hmot podpoří firmy k tomu, aby zvyšovaly mzdy a výdaje. Proti japonské ekonomice ale stojí především zhoršující se výhled světové ekonomiky. Centrální banky na různých místech světa v poslední době uvolňovaly měnovou politiku, aby podpořily růst a bojovaly proti deflačním tlakům. Japonská centrální banka (BoJ) se bude svou měnovou politikou opět zabývat tento týden. Všeobecně se očekává, že současné tempo nákupů dluhopisů ponechá beze změn.     

Japonské akcie dnes posílily, přední index tokijské burzy Nikkei vzrostl v závěru obchodování o 0,5 procenta na 18.004,77 bodu, což byla nejvyšší úroveň od července 2007. 

Newsletter