Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot?

Zdroj: Depositphotos

Zdražování na našich čerpacích stanicích pokračovalo i v minulých 7 dnech. Výrazněji opět rostly ceny benzínu – litr se v průměru dostal na 40,37 Kč, což je o 25 haléřů více než před týdnem. Mírně vzrostla i průměrná cena nafty, která se za týden vyšplhala o 6 haléřů na 39,25 Kč za litr.

Do cen pohonných hmot se stále promítají vysoké ceny ropy a také sezónní faktory. Od dubna oficiálně začíná motoristická sezóna a nezastavitelně se již blíží léto. To tak výrazně zvyšuje poptávku zejména po benzínu, což se postupně promítá do jeho ceny. Od prvního března navíc zakázalo Rusko na 6 měsíců export benzínu kvůli domácím cenám. Tento benzín sice putoval primárně do afrických zemí, na trhu však chybí. I díky tomu tak u benzínu můžeme očekávat další zdražování, v příštím týdnu průměrná cena překoná úroveň 40,50 Kč za litr. Vyloučen není ani růst nad 41 Kč do konce května.

Stabilizovat by se naopak mohla nafta, jejíž cena od začátku dubna na burze klesá. Za tím stojí také sezónní faktory – během zimy roste poptávka po naftě na topné účely, zima je však již u konce a trh nafty by se tak měl stabilizovat. Výhledově by dokonce mohlo dojít k mírné korekci u cen nafty, průměr by opět mohl do konce května spadnou pod 39 Kč a cenové nůžky mezi naftou a benzínem se tak mohou opět rozevřít. Otazník nyní visí nad českou korunou vzhledem k zasedání ČNB, které bude příští týden. Trh však již očekává další snížení úrokových sazeb o 0,5 % a reakce koruny tak nemusí být velká.

Ještě větší otazník visí nad ropným trhem. Ke konci minulého týdne podnikl Izrael odvetný útok na Írán, cena ropy Brent na to ihned reagovala růstem z 87 dolarů na 91. Terčem útoku bylo třetí největší město v Íránu, které je známé jaderným programem. Následně se však ukázalo, že útoky způsobily minimální škody a sám Írán je bagatelizoval. Ani jedna ze zemí tak, zdá se, nemá motivaci rozpoutat válku, což kvitují i USA. Současnou situaci tak můžeme popsat jako “vlk se nažral a koza zůstala celá”.

Z ropy Brent postupně vyprchala válečná prémie, když barel poklesl na 88 dolarů. Současné úrovně cen ropy jsou však stále nadprůměrné a nějakého výrazného zlevnění pohonných hmot se jen tak nedočkáme. Proti cenám ropy by nyní mohlo zapůsobit snad jen oficiální příměří na Blízkém východě nebo ekonomické problémy v USA.

Ohledně letošního snížení úrokových sazeb v USA nyní spíše než “kdy” panuje otázka “jestli vůbec”. Vysoké úrokové sazby po delší dobu mohou dolehnout na americkou poptávku po ropě. Na straně nabídky však nemůžeme očekávat přílišný růst produkce – pro kartel OPEC jsou současné ceny ropy velmi pohodlné a brzký růst produkčních kvót je tak nepravděpodobný. Vyšší produkci nemůžeme očekávat ani od Venezuely, na kterou opět uvalí sankce USA. Produkce Venezuely asi dosáhne stropu kolem 1 milionu barelů ropy denně a růst exportu tak nelze očekávat. I vzhledem k těmto faktorům budou asi ceny ropy dlouhodobě na nadprůměrných hodnotách. Brzkého zlevnění benzínu se tak asi nedočkáme.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter