Když se dva hádají, třetí se směje. Může zákaz TikToku vdechnout život konkurenci?

Zdroj: Depositphotos

Poté, co se Evropský parlament rozhodl zakázat používání TikToku ve třech institucích EU a doporučil jejich úředníkům, aby si tuto aplikaci kvůli problémům s kybernetickým zabezpečením smazali i ze svých osobních přístrojů, se mluví o zákazu TikToku i ve Spojených státech. Akcie amerických sociálních sítí na tuto zprávu zareagovaly pozitivně, a konkrétně Snap posílil o 9,5 %. Tato platforma má nejmladší uživatelskou základnu, a tak by pravděpodobně na poklesu poptávky po TikToku kvůli těmto zákazům a doporučením vydělala nejvíc.

Zákazy TikToku nabírají na síle

V tomto týdnu došlo k výraznému zvýšení zájmu o akcie amerických sociálních platforem. Spojené státy se totiž chystají následovat EU a zakázat některé zahraniční technologie, včetně populární aplikace TikTok provozované čínskou firmou ByteDance. Tyto legislativní kroky byly zapříčiněny obavami, že prostřednictvím těchto služeb získají přístup k datům amerických uživatelů čínské zpravodajské agentury. V minulém týdnu zakázal TikTok na přístrojích svých zaměstnanců Evropský parlament kvůli problémům spojeným s kybernetickou bezpečností.

Nyní je tedy zakázán už ve třech významných institucích EU a Evropský parlament navíc všem zaměstnancům „důrazně doporučil“, aby si aplikaci smazali i ze svých osobních přístrojů. Nervozita ohledně narušení bezpečnosti dat však není jednostranná. Čínské úřady už před pár týdny vyzvaly státní podniky, aby postupně přestaly využívat účetní služby firem tzv. Velké čtyřky sídlící v západních zemích, údajně také z obav o bezpečnost dat. Tyto bilaterální kroky jen podtrhují neshody mezi Čínou a západními zeměmi ve věci různých klíčových technologií.

Na novém americkém zákoně vydělal nejvíc Snap

Nově schvalovaný americký zákon upravující použití zahraničních technologií způsobil předevčírem vzestup akcií amerických sociálních sítí. Nejvíce posílil Snap (+9,5 %), u dalších tří titulů spojených se sociálními sítěmi byly výsledky smíšené – Meta -0,2 %, Alphabet +1,6 % a Pinterest (+1.1 %). Důvodem, proč právě Snap reagoval tak výrazně, spočívá v tom, že TikTok používají hlavně mladí lidé, kteří jsou zároveň cílovou skupinou Snapu.Pokud se tedy jejich rodiče o potenciálních bezpečnostních problémech TikToku dozvědí, může to skončit přechodem právě na Snap. Další sociální platformou, kterou může zákaz TikToku posílit, je YouTube společnosti Google. Akcie sociálních sítí sice posílily, ale s výjimkou Alphabet jsou pětileté výsledky těchto firem horší než výsledky zbytku akciového trhu. Odvětví evidentně ztratilo svou růstovou dynamiku i zájem investorů.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Hodnoty akcií sociálních sítí se blíží historickému minimu

Kocovina po pandemickém boomu měla drastické dopady na návratnost akcií i jejich hodnotu. Nejdramatičtější změnu lze pozorovat u akcií společnosti Snap, kde se dvouleté forwardové EV/S propadlo z více než 18x na zhruba 3x. Za výnosy a jejich růst platí investoři u akcií sociálních platforem výrazně méně. Jednou věcí je, že TikTok dramaticky změnil prostředí sociálních sítí v USA a Evropě. Kromě toho se však změny v ochraně soukromí, které provedl Apple, podepsaly na cenách online reklamy, když výrazně zkomplikovaly sledování dopadů. Nyní se zdá, že mají investoři vzhledem k energetické krizi, prudce stoupajícím cenám komodit, reshoringu, americkému zákonu o čipech a válce na Ukrajině největší zájem o firmy a témata, kterým se daří po comebacku fyzického světa.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter