Když se podíváte na současný trh, co vidíte?

Zdroj: Depositphotos

Hlavní číslo tohoto týdne máme za sebou. Když se podíváme na dluhopisy a dolar, prosincový výsledek americké inflace nepřinesl žádný velký obrat. Potvrdil však, co Fed pravděpodobně stále „trápí“, a to je perzistence inflace jádrových služeb (žlutá část grafu).

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Těžko říci, zda se do března dočkáme většího poklesu. Trh očekává, že ano. Vidíme to ze zacenění snížení sazeb o čtvrt procentního bodu s bezmála 60% pravděpodobností. Nebojím se říct, že americké ekonomické prostředí je stále o něco více proinflační, podíváme-li se na podmínky financování, stejně tak na kondici trhu práce a kondici spotřebitele. Fed by z toho důvodu mohl první opatrný krok úpravy sazeb přece jen nechat alespoň na druhé čtvrtletí, případně na druhou polovinu roku, což ostatně nastínili i někteří centrální bankéři.

Zajímavé je podívat se na výsledky dluhopisových aukcí v tomto týdnu. V úterý proběhla aukce tříletého bondu, která dopadla dobře. Výnosy nižší oproti předaukci, celkově silnější poptávka, kde pokles domácí výrazně vynahradil nárůst té zahraničí. Včera proběhla aukce desetiletého, která byla spíše průměrná. Tail s lehce silnější poptávkou, přičemž zahraniční byla opět silnější, zatímco domácí slabší, avšak zhruba na úrovni průměru posledních aukcí. Zahraniční poptávka byla i u posledních aukcí z loňska silnější. Výnosy jsou atraktivní a nezapomeňme, že díky poklesu volatility zlevnilo i zajištění.

U středních splatností je s ohledem na výhled snížení sazeb situace o něco přehlednější. U těch z delšího konce výnosové křivky už tomu tak není. Je to vidět ostatně i z dnešní aukce třicetiletého bondu, kde jsme sice překonali výnosy z předaukce, poptávka však byla mírně slabší na většině front.

U nejdelších splatnostní je vidět, že stále chybí ten správný spouštěč k tomu, aby poptávka výrazně zesílila. To může být na jednu stranu dobře, jelikož tím nejspolehlivějším spouštěčem by byla recese, na druhou to zvyšuje riziko potenciálně vyššího nejdelšího konce výnosové křivky. Za mě se však nebavíme o hodnotách nad 5 % u desetileté splatnosti ani o intradenních pohybech o deset a více bodů.

Tak jen doufejme, že ono potenciální napřímení nepřinese recesi, jako tomu bylo dříve. Přece jen, loňský rok byl o odeznění nabídkových inflačních tlaků, letos by se dozvuky měnové politiky měly postarat o zbytek.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter