Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Klíče k boji proti mezinárodnímu terorismu?

Rok poté, co útočil ISIS v Londýně, což následovalo po sérii menších teroristických útoků ve Francii či Německu, je na tom bezpečnostní situace ve světě o něco lépe. ISIS byl vytlačen z velké části území na Blízkém východě. Napětí se ale v současnosti objevuje v jihovýchodní Asii a pokračuje také na Arabském poloostrově. Jak předejít další vlně terorismu ve světě, uvedl pro World Economic Forum expert na obranu John Raine.

Autor, který je členem Mezinárodního institutu pro strategická studia, zmínil pět klíčových oblastí, na které se musí vlády ve spolupráci s mezinárodními organizacemi zaměřit. Terorismus ohrožuje životy, ale také nepřímo kvalitu života lidí i ekonomickou situaci v zemích. Hlavním faktorem je tudíž kolektivní snaha o potlačení a zneškodnění teroristických skupin,  ale i samotného základu jejich vytvoření, což je určitá nálada ve společnosti, z níž mnohokrát pramení touha se do těchto skupin přidat.

Zapojení lokální komunity

V procesu získávání informací, snížení radikalizace, zadržování rasismu a potenciálních teroristů je role místních komunit a úřadů  naprosto klíčová, ukázala praxe, uvedl John Raine. Role státu spočívá v tom, aby se dostal mezi komunitu a radikální skupiny.

Výzva k úspěšnému zavedení této doktríny je použít získané informace pro nějaké výsledky, tedy například k potlačení dalších aktivit teroristických skupin. To ale vyžaduje revize rozpočtů obrany a na bojování proti terorismu.

Digitální zbraně

Novým fenoménem na poli násilí a terorismu je rekrutování členů radikálních skupin pomocí médií a sociálních sítí. Mnohdy tak noví členové nejsou lidé s kriminální minulostí, ale „oběti“ propagandy radikálních skupin a jejich zkreslování reality.

Boj s fake news a propagandou je především pro politiky v otázce bezpečnosti jedním z nejdůležitějších faktorů. Snaha neleží však jen na straně úřadů. Mnohé sociální sítě již se svými protiteroristickými týmy pracují na zavedení bezpečnostní filtrů a jiných opatření, která by zamezila podobným praktikám.

Koheze bezpečnostní politiky a role USA

Bezpečnostní politika a kooperace v jejím rámci je něco, co by státy při diplomatických vyjednáváních neměly používat jako páku. V současné době obchodních válek a desintegrace Velké Británie je takové nebezpečí hmatatelné. Bezpečnost by však měla být vždy společným zájmem všech zemí.

Společná politika v tomto sektoru je jednoznačným klíčem k úspěchu. Přerušení či trhliny v mezinárodní spolupráci jsou jen nahrávkou na smeč pro radikální skupiny. Asi tak, jako jsme toho byli svědky v odlišných standardech mezinárodní letecké dopravy, které způsobily nejednu příležitost pro kriminální aktivitu.

Cukr jako droga chudých. Sušenky horší než kokain?

Bohužel existují země jako Indie, Rusko nebo Čína, které vzhledem ke své síle neprojevují velkou snahu proti mezinárodnímu terorismu bojovat. Rozdíl v přístupu mezi těmito zeměmi a evropskými složkami zůstává stále markantní. Přitom právě oblast jihovýchodní Asie, s nedávnými útoky v Indonésii, je v ohrožení.

Aby mezinárodní boj proti terorismu fungoval, je třeba silné spolupráce ze strany Spojených států a také snaha národních vlád na Blízkém východě i v jihovýchodní Asii. V žádném případě by státy neměly rozlišovat mezi teroristickými skupinami a jejich motivy, a už vůbec ne některé z nich podporovat.

Ekonomická ztráta

Velkou otázkou je, zda bude kooperace tajných služeb a sdílení dat extrahována ze struktur Evropské unie během vyjednávání o brexitu. Jedná se také o miliardy, o které země kvůli terorismu přichází.

Výpočty, taktéž zveřejněné na World Economic Forum, hovoří o tom, že mezi lety 2004 a 2016 přišly státy EU 28 o zhruba 180 miliard eur vinou teroristických útoků. Od roku 2004 byly pod útokem evropská města jako Madrid, Londýn, Paříž, Brusel, Nice i Berlín.

Elektromobilita? Obrovský obchodní potenciál a globální megatrend

Newsletter