Končíte školu během recese? Bude z vás kriminálník

Podle amerického ekonoma Garyho Beckera, který získal Nobelovu cenu za to, že z ekonomie vytvořil univerzální sociální vědu, je spáchání zločinu víceméně racionálním rozhodnutím, kterým daný jedinec v dané chvíli maximalizuje užitek. Stejně jako u každého jiného rozhodnutí, ať už jde například o vstoupení do svazku manželského či o kouření a pití alkoholu, se jedná o výsledek optimalizačního procesu, který spočívá v porovnání nákladů a výnosů daného jednání.

V souladu s touto teorií lze vysvětlit, proč první zločin bývá vždy nejtěžší, avšak s těmi dalšími je to vždy snazší a snazší, a proč se tedy tolik kriminálníků snadno stává recidivisty. Náklady na překročení morálních bariér ve vaší hlavě jsou tzv. utopenými náklady, které byly vynaloženy již při prvním činu, a dále tak do kalkulace nevstupují. A pokud vás již chytili, na kreditu u veřejnosti, která vám již přiřkla status kriminálníka, toho také příliš nezkazíte.

Ne náhodou jsou také v různých časech a na různých místech světa pozorovány pozitivní korelace mezi mírou nezaměstnanosti a mírou majetkové kriminality. Když je na tom ekonomika špatně a lidé nemají práci, užitek z ukořistěné cizí věci se hned zdá být větší. Zrovna tak logicky neriskujete ztrátu zaměstnání, když žádné nemáte. A jak ukazuje paper vydaný na podzim minulého roku Review of Economics and Statistics, ekonomický cyklus také významně ovlivňuje kriminální chování absolventů. 

 

 

Brian Bell, Anna Bindler a Stephen Machin, ekonomové z London School of Economics a z University of Gothenburg, na rozsáhlých datech z Velké Británie a ze Spojených států zjistili, že pokud dokončíte školu během hospodářského propadu, nezanedbatelně se zvyšuje šance, že ve svém nadcházejícím budování kariéry zabloudíte tak trochu špatným směrem. Pokud se vám totiž po skončení nedaří najít práci, začínají se objevovat poněkud temné myšlenky.

Jak vyplývá z výzkumu, u studentů, kteří dokončí střední školu během ekonomické recese, je relativně vyšší šance, že budou v příštích 10 letech zavřeni – v USA je to o 6,3 % vyšší pravděpodobnost oproti ostatním absolventům, v případě Velké Británie pak vyšla pravděpodobnost o 5,7 % vyšší. U absolventů, kteří opustili školu již v 16 letech, je pak podle závěrů výzkumu pravděpodobnost zatčení v následující dekádě o celých 8 % vyšší.

Zajímavé je také zjištění, že tíhnutí ke kriminálním činům se obvykle projeví již v mladém věku. Jak říkají data, například 72 procent mužů ve věku nad 25 let ve Spojeném království, kteří byli odsouzeni za zločin v roce 2002, mělo ve svém trestním rejstříku záznam již ze svých mladistvých let. Jak podotýkají autoři, obrat v pozdějším věku je spíše vzácný.

Je blockchain nejlepší zbraní proti kyberkriminalitě?

Newsletter