Konec akciového optimismu? Ne tak úplně

Měsíc srpen se do paměti investorů zapsal jako jeden z těch, během kterého dosáhla volatilita dlouho nevídaných úrovní. Nervozita na trzích byla způsobena především děním v Číně, kde se tamní vláda snažila, převážně neúspěšně, zastavit volný pád akcií. Negativní sentiment se pak přímo z trhů přelil do reálné ekonomiky. Mnozí ekonomové a analytici začali zpochybňovat „oficiální“ výkonnost druhé největší ekonomiky a varovali před možným rozšířeném „nákazy“ zpomalení do zbytku světa.

Pod vahou tohoto fundamentu, který byl navíc posílen nejistotou ohledně plánovaného navýšení amerických úrokových sazeb, se finančním světem přehnala vlna propadů. Mezi experty se tak rozjela intenzivní debata o tom, zda jde „pouze“ o korekci, či přímo předzvěst další finanční krize světových rozměrů.

V případě Spojených států si v srpnu hlavní indexy prošly nejhorším měsícem za poslední tři roky. Mnozí to tak považují za konec éry, kdy investoři v prostředí minimální volatility dosahovaly až dvouciferných zisků.

„První věc, kterou si investoři musí uvědomit je, že prostředí, na které jsme si zvykli během posledních pěti let, nebylo normální,“ popsal situaci David Lebovitz, stratég světových trhů z JP Morgan Chase. „Dvouciferné zisky a jednociferná volatilita rozhodně nejsou obvyklé. Proto jsme začali klienty připravovat na to, aby do budoucna počítali s jednocifernými zisky a dvoucifernou volatilitu,“ řekl stratég v rozhovoru pro CNBC.

I přesto však Lebovitz radí zůstat u akcií. „Akcie jsou v tuto chvíli, především pak v porovnání s dluhopisy, stále poměrně levné. Věříme, že výnosy pocházející z akciových trhů budou i nadále vyšší než v případě ostatních instrumentů, obzvláště těch dluhových,“ prohlásil optimisticky stratég.

Býci vs. medvědi

Na srovnání celkové investičního sentimentu se pak zaměřil analytický tým banky Barclays. V rámci svého šetření dali analytici dohromady množství investorů, kteří věří v budoucí růst trhů, a oproti nim postavili pesimisty, jež naopak sází na další akciový propad. Ve výsledku se ukázalo, že se úroveň optimismu na trzích dostala až na hodnoty z konce roku 2012 (viz graf).

„Jsme přesvědčeni, že 10,2% pokles na globálních trzích, kterého jsme byli svědky od konce května, odpovídá spíše změně sentimentu vůči jedné třídě aktiv než jakémukoliv zvratu fundamentů,“ přepisuje slova Ian Scotta, člena analytického týmu Barclays, server Business Insider. Pro mnohé by tento fakt mohl být signálem pro okamžitý prodej. To by však dle Scotta nebyl dobrý nápad, jelikož obdobný vývoj sledovaného indikátoru obvykle naznačuje budoucí zvrat směrem vzhůru.

„Náš oblíbený indikátor nyní signalizuje takovou úroveň medvědího sentimentu, která by, alespoň od vývoje z doby poslední finanční krize, mohla signalizovat možný zvrat během příštích šesti měsíců,“ míní analytik. Argumentuje především tím, že se trhy mimo USA, obzvláště ty evropské, nacházejí v jiné úrovni cyklu než jejich američtí kolegové.

Newsletter