Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Koruna může výrazně oslabit. Intervenci ČNB nelze vyloučit

Zdroj: Depositphotos

Volby, geopolitika a sazby. To budou klíčová témata letošního roku. Hlavní ohniska konfliktů jsou tři. Ruska vs. Ukrajina, Čína vs. Tchaj-wan a Blízký východ. Z voleb budou nejdůležitější ty americké prezidentské, u nichž je reálný návrat Donald Trumpa. Jaký by to mělo dopad na trhy a na největší ekonomiku světa? Jak se bude vyvíjet dolar a jak koruna? Na tyto a další otázky odpověděl v rámci webináře služby RoklenFx hlavní analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Letošní první speciální webinář se nesl v duchu diskuze o tržních a ekonomických rizicích. S Petrem jsme probrali zejména možný konflikt mezi Čínou a Tchaj-wanem. Od politického pozadí jsme se postupně přesunuli k tomu tržními. Petr je toho názoru, že Čína k anexi Tchaj-wanu nepřistoupila ze dvou možných důvodů. Buďto je jen „pes, který štěká, ale nekouše“, dost možná i proto, že se obává možných sankcí ze strany západních zemí, nebo je na tom natolik ekonomicky špatně, že na takový krok jednoduše nemá.

Z Číny jsme se přesunuli do USA. Z historického hlediska víme, že americké prezidentské volby končí obvykle růstem akcií. Petr uvedl, že znovuzvolení Donalda Trumpa by bylo dobré pro americkou ekonomiku. Pro tu světovou by byl lepší Biden, jelikož od Trumpa můžeme očekávat návrat k původní politice cel a omezení obchodu nejen s Čínou, ale pravděpodobně i s Evropou.

Petr očekává, že letos klesnou úroky v evropské i americké ekonomice. Fed by mohl se snižováním začít dřív než ECB, a dokonce by mohl sazby snížit více než jeho evropská kolegyně. V prostředí nižších sazeb a nejistého geopolitického dění dává smysl rozložení portfolia na akcie, dluhopisy a zlato. Petr nejvíce sází na sektor technologií, který je podle něj z dlouhodobého hlediska jasnou jedničkou.

V závěru jsme probrali i měny. Petr se kloní k tomu, že by dolar měl oslabit. Skeptický je i vůči koruně, která podle něj může výrazně oslabit nad hranici 25,00 za euro. Citelné oslabení by mohlo dokonce donutit Českou národní banku k intervenci.

Celý záznam je k dispozici na YouTube kanálu RoklenFx. Pokud nechcete přijít o další webináře z dílny skupiny Roklen, dejte, prosím, lajk a odběr kanálu. Letos nás toho čeká opravdu hodně!

Petr Lajsek se na finančních trzích se pohybuje od roku 2014. Obdobně jako mnoho investorů začínal s obchodováním na forexu podle technické analýzy. Postupně své obzory rozšířil i o obchodování komodit, kryptoměn a dlouhodobější investice do akcií a ETF fondů. Zaměřuje se na fundamentální a technickou analýzu. Využívá je k identifikaci trendů na světových finanční trhy.

Zdroj: Roklen, Purple Trading, CNBC, Bloomberg, Reuters, YouTube

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter